Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
31 Οκτώβριος 2014, 06:57:00

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Διαγωνισμοί DPGR (Συντονιστές: Dr_Michael, noe)

Σελίδες: 1 2 [3] 4 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Διαγωνισμός: «Γυμνό»  (Αναγνώστηκε 75319 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Opticlock
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #30 στις: 16 Σεπτέμβριος 2011, 13:16:15 »

Καλημέρα! Έχω στείλει μια φωτογραφία για τον τρέχοντα διαγωνισμό.Μπορεί κάποιος απο τους διαχειριστές art team να μου πεί αν πληρεί τις προυποθέσεις καθώς είμαι νέος και στο forum αλλά και στη φωτογραφία.

Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
stavrosstam
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

μαθαίνω να βλέπω...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #31 στις: 16 Σεπτέμβριος 2011, 15:12:16 »

αν πληρεί τις προυποθέσεις

Θα το καταλάβεις (ότ)αν εγκριθεί.
Ελπίζω να έχεις διαβάσει προσεκτικά τους όρους... Wink
Καταγράφηκε

Opticlock
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #32 στις: 16 Σεπτέμβριος 2011, 15:57:48 »

Γι' αυτόν το λόγο ανησυχώ.. Επειδή φαντάζομαι μήπως είναι κάτι λάθος από μέρους μου και δεν έχει εγκριθεί ακόμα.
Καταγράφηκε
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #33 στις: 16 Σεπτέμβριος 2011, 16:26:44 »

Γι' αυτόν το λόγο ανησυχώ.. Επειδή φαντάζομαι μήπως είναι κάτι λάθος από μέρους μου και δεν έχει εγκριθεί ακόμα.

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=28876.msg392426#msg392426
Καταγράφηκε

lexluthor
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #34 στις: 19 Σεπτέμβριος 2011, 12:06:16 »

Εντάξει, πολύ καλή φωτογραφία αυτή στο banner του διαγωνισμου, αλλά μήπως να την αλλάξουμε; Μου έχει διαλύσει την ψυχολογια τοσο καιρο στην κεντρική σελιδα.

Grin Grin Grin
Καταγράφηκε

I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I've watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.

http://www.flickr.com/photos/55439732@N08/
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
KJordan
Αποσυνδεδεμένος

ΝΙΚΟΝ D600, ΝΙΚΟΝ D90&D80, SONY F828

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #35 στις: 19 Σεπτέμβριος 2011, 12:46:23 »

Εντάξει, πολύ καλή φωτογραφία αυτή στο banner του διαγωνισμου, αλλά μήπως να την αλλάξουμε; Μου έχει διαλύσει την ψυχολογια τοσο καιρο στην κεντρική σελιδα.

Grin Grin Grin

Νομίζω κιεγώ πως την εμπεδώσαμε!!! Σωστός!  thumbs up
Καταγράφηκε

And you run and you run to catch up with the Sun, but its sinking 
And racing around to come up behind you again... [Time - Pink Floyd]

http://www.kyriakosiordanis.com

My galleries:
http://www.flickr.com/photos/kjordan2/
http://kjordan.deviantart.com/

Το λεύκωμά μου: http://www.blurb.com/bookstore/detail/2518267
papageord
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #36 στις: 19 Σεπτέμβριος 2011, 14:56:57 »

Grin Grin Grin

Και αν τυχει και σε ρωτησει καμια μανα, γυναικα, κλπ
γιατι καθεσαι και βλεπεις τον γυμνο τον γερο,
αντε να της εξηγησεις για καλλιτεχνικες προεκτασεις.
Καταγράφηκε
mitridi_g
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #37 στις: 19 Σεπτέμβριος 2011, 16:09:44 »

Κατά τις απόψεις του John Berger σχετικά με το γυμνό (βλέπε "Η εικόνα και το βλέμμα" του ιδιου), από τα παραδείγματα του Dr_Michael εγώ διακρίνω περισσότερο γδυμνό παρά γυμνό . Και αναρωτιέμαι το θέμα είναι όντος το γυμνό ή είναι το γδυμνό?
Μ'αρέσει ο τρόπος που το θέτεις...
Καταγράφηκε
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #38 στις: 03 Οκτώβριος 2011, 16:29:56 »

Εκ μέρους της κριτικής επιτροπής σας κάνω γνωστό ότι τα αποτελέσματα θα καθυστερήσουν για λόγους που δεν είναι της παρούσης να ανακοινωθούν, αλλά αφορούν πρακτικές (και πραγματικές) δυσκολίες των μελών της Κριτικής Επιτροπής, που μέχρι σήμερα ήταν ανυπέρβλητες.

Συγκεκριμένα τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν στη σελίδα του διαγωνισμού ως την Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2011.

Ελπίζουμε στην κατανόηση σας, αλλά οφείλουμε όλοι και όλες να καταλάβουμε ότι υπάρχουν ορισμένα πράματα που δεν μπορούν να γίνουν διαφορετικά ή αναγκαστικά έχουν προτεραιότητα.

Σας ευχαριστώ.

Νικηφόρος Μανδηλαράς.
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Οκτώβριος 2011, 16:34:25 από Nikiforos » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (5):
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #39 στις: 09 Οκτώβριος 2011, 12:28:06 »

Άλλος ένας διαγωνισμός του DPGR έλαβε τέλος σήμερα. Από τις 112 συνολικά συμμετοχές στο διαγωνισμό με θέμα «Γυμνό», η συμμετοχή του jimmysdim επιλέχτηκε από τους κριτές του διαγωνισμού ως η καλύτερη, με βαθμολογία 60.32/100.

::
::
jimmysdim ()
zervoss ()
mandragoras ()

Τα αποτελέσματα παρουσιάζονται ταξινομημένα βαθμολογικά, και όλες οι συμμετοχές μπορούν να σχολιασθούν ελεύθερα από τα μέλη.

Συγχαρητήρια τόσο στους νικητές όσο και στους συμμετέχοντες που αν και δεν βραβεύτηκαν, η χαρά της συμμετοχής τους, ο ευγενής συναγωνισμός με τους υπόλοιπους, και η εμπειρία που αποκτούν είναι εξίσου σημαντικά στοιχεία.  Smiley

Παρακαλούνται οι τρεις πρώτοι νικητές να έλθουν σε επαφή μαζί μου για πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο παραλαβής των δώρων τους. Συγχαρητήρια!
Θα ήθελα τέλος να ευχαριστήσω τους κριτές για το έργο τους αλλά και τους χορηγούς για τις προσφορές τους.
Καταγράφηκε

mandragoras
Αποσυνδεδεμένος

δεν λεμε τιποτα..

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #40 στις: 09 Οκτώβριος 2011, 15:38:43 »

ενα μπραβο απο εμενα σε ολους τους συμετεχοντες και στην επιτροπη σε ενα δυσκολο θεμα οπως ειναι το γυμνο..  thumbs up thumbs up χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω
Καταγράφηκε

OLYMPUS OMD-EM-1
OLYMPUS OMD-EM-10
OLYMPUS EPL2
OLYMPUS EPM-1

SAMSUNG EX-1

LENS  OLYMPUS MFT 12-40mm2.8 14-42 RII  14-150  45mm1.8  25mm1.8   17mm 2.8
LENS OLYMPUS 4/3     ED 9-18    PANCAKE 25MM
LENS PANASONIC LUMIX 14-45   PANCAKE 14mm
LENS HOLGA 25mm

olympus om 10  + 28mm
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #41 στις: 09 Οκτώβριος 2011, 19:26:46 »

Ένας ακόμη διαγωνισμός του dpgr έφτασε στο τέλος του, με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.
Έγινε πολύς λόγος για τη δυσκολία του θέματος, ενώ καταλυτικό μπορεί να θεωρηθεί το post του momos που, κακά τα ψέματα, με το κείμενο του Νίκου Δήμου που μας υπενθύμισε, έπιασε εν πολλοίς ή εν ολίγοις, το (ασθενικό) σφυγμό και του συγκεκριμένου διαγωνισμού του dpgr.

Ας μη σταθώ όμως σε αυτό. Είναι μέρος της πραγματικότητας μας, οφείλουμε καταρχήν, να την αποδεχτούμε.

Θα παρουσιάσω σε γενικές γραμμές τον τρόπο με τον οποίο αξιολόγησα τις συμμετοχές.

Καταρχήν επέλεξα ως φωτογραφίες που με ενδιαφέρουν και με αφορούν περισσότερο, εκείνες που αντιμετώπισαν με θάρρος το θέμα, δηλαδή η προσέγγιση ήταν απλή, άμεση και κυρίως δε φοβήθηκαν το βλέμμα ή το πρόσωπο.
Από το σύνολο αυτών των φωτογραφιών (με τα χαρακτηριστικά που περιέγραψα παραπάνω) ξεχώρισα:

Στη συνέχεια ξεχώρισα τις φωτογραφίες που είχαν ως προσέγγιση μια πιο αισθητική (έως και αισθησιακή) αντίληψη του θέματος.
Από το σύνολο αυτών των φωτογραφιών (με τα χαρακτηριστικά που περιέγραψα παραπάνω) ξεχώρισα :

Θα ήθελα βέβαια να επικεντρωθώ, σε αυτό το σημείωμα στη νικήτρια φωτογραφία,

την οποία θεωρώ μια πολύ καλή φωτογραφία και πάνω απ' όλα μια απόλυτα ειλικρινής φωτογραφία.
Χαρακτηριστικό αυτής της φωτογραφίας (και σε έναν μικρότερο βαθμό αυτό ισχύει και για τις 5 φωτογραφίες της πρώτης μου επιλογής) είναι ότι το γυμνό ως θέμα (και ενδεχομένως ως κυρίαρχο στοιχείο μιας φωτογραφίας που συμμετέχει σε διαγωνισμό με ανάλογο θέμα) δεν είναι πλέον "ορατό", δε "φωνάζει" και ίσως είναι τόσο επιτυχημένα "ενσωματωμένο" στο σύνολο, που σχεδόν δεν έχει πλέον καμία ιδιαίτερη σημασία.
Η ηρεμία που αποπνέει η φωτογραφία, η αμεσότητα, η ευχάριστη χρωματική απόδοση, το ευθύ και όμως τρυφερό και σίγουρο βλέμμα, είναι που κερδίζουν (εμένα τουλάχιστον ως) θεατή.
Μια τίμια και ειλικρινής φωτογραφία, που ότι έχει να προσφέρει το κάνει με τον πιο απλό τρόπο.

Θέλω να υπενθυμίσω το αυτονόητο. Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού είναι αυτά που βλέπετε, γιατί η επιτροπή ήταν αυτή που ξέρετε.
Άλλη σύνθεση επιτροπής, ίσως και να είχε διαφορετικά αποτελέσματα.

Η επιτροπή (και ευχαριστώ θερμά και το Δημήτρη και το Γιώργο) είχε, ευτυχώς, διαφορετικές (ή ακόμη και αντίθετες) απόψεις και επιλογές, παρά το γεγονός ότι είχαμε συγκλίνει από αρκετά ως πολύ σε άλλες.
Το έργο μας ήταν κουραστικό, αλλά ευχάριστο και δημιουργικό.
Μαζί με τους διαγωνιζόμενους, μαθαίνουμε και μεις καινούρια πράματα, ως ζωντανά μέλη (κύτταρα) μιας φωτογραφικής κοινότητας.

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω το Μιχάλη Βλαστό και τη διαχειριστική ομάδα του dpgr που με εμπιστεύθηκε για άλλη μια φορά ως κριτή σε έναν ακόμη διαγωνισμό του site.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την υπομονή σας και εύχομαι ακόμη καλύτερους (και ενδεχομένως πιο μαζικούς - συμμετοχικούς) διαγωνισμούς.

Νικηφόρος Ν. Μανδηλαράς
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Οκτώβριος 2011, 19:30:16 από Nikiforos » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (5):
Χαρης Π.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #42 στις: 09 Οκτώβριος 2011, 19:58:51 »

μπραβο κι απο μενα σε συμμετεχοντες (ειδικοτερα στους διακριθεντες)  και στην κριτικη επιτροπη.... thumbs up thumbs up
Καταγράφηκε
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

I'm normal. It's everyone else that's weird.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #43 στις: 09 Οκτώβριος 2011, 22:15:54 »

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες στον διαγωνισμό, ένα διαγωνισμό με ιδιαίτερες δυσκολίες που άπτονται και στην ιδιοσυγκρασία και κουλτούρα μας.

Δεν θα αναφερθώ σε έκταση για τις τρείς πρώτες φωτογραφίες. Όλες  ήταν μέσα στην δεκάδα του κάθε κριτή και η καθεμία παρουσιάζει την προσωπική πινελιά και άποψη του φωτογράφου. Δεν θα αναφερθώ επίσης διότι η τοποθέτηση και σκέψη του Νικηφόρου με καλύπτει απόλυτα.

Θα ήθελα να αναφερθώ, όμως, σε μερικές φωτογραφίες που «αν» είχαν μια λίγο πιο «τσαγανό», σίγουρα θα είχαν πολύ καλύτερη τύχη στην δική μου αξιολόγηση.
, , ,

Τέσσερεις φωτογραφίες όπου το κόψιμο του προσώπου αφαιρεί σημαντική δύναμη από την φωτογραφία. Δεν θεωρώ απαραίτητο να φαίνεται το πρόσωπο, αλλά η εμφάνιση ή μη πρέπει να δείχνει ξεκάθαρα την επιλογή του φωτογράφου. Να μην αφήνει υπόνοιες «σεμνότυφου» ή «βεβιασμένου».

Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτές τις φωτογραφίες διότι το κόψιμο είναι ελάχιστα περισσότερο από αυτό που περίμενα από την φωτογραφία, όμως η απόφαση αυτή αποδυναμώνει σημαντικά την φωτογραφία.

Μια δεύτερη κατηγορία είναι φωτογραφίες όπου η φόρμα είναι έντονη, αλλά μικρές πινελιές μέσα στο κάδρο παλεύουν μαζί της και την αποδυναμώνουν. Μερικές σε αυτή την κατηγορία είναι οι
, ,,

όπου λεπτομέρειες όπως το ανισοβαρές κάδρο, μικρά αντικείμενα άσχετα με το θέμα, μικρές παραμορφώσεις λόγω φακού ή πραγματικά υπερβολική φόρμα , αφαιρούν από την φωτογραφία.

Θα ήθελα επίσης να αναφερθώ σε μερικές φωτογραφίες που, ή ήταν μέσα στην πρώτη 10άδα της δικής μου επιλογής ή όχι, είχαν όμως κάτι το ξεχωριστό.

Η πρώτη είναι αυτή

Με το που την είδα, χαμογέλασα με τον σουρεαλισμό της. Το καπελάκι, η στάση, ο αέρας μου έφεραν στο μυαλό χορευτικό με τον Φώτη Μεταξόπουλο. Ακόμα και μικρολεπτομέρειες που παραπέμπουν σε «άλλα προσόντα» συνθέτουν μία φωτογραφία που σου κλείνει πονηρά το μάτι και αυθόρμητα σου βγάζει ένα χαμόγελο. Αν μάλιστα δεν ήταν τόσο υποφωτισμένη, ίσως να ήταν μέσα στις 3 πρώτες επιλογές μου.

Η δεύτερη είναι η

Εδώ πραγματικά απογοητεύτηκα από το καδράρισμα. Μία φωτογραφία που θα μπορούσε να είναι πολύ δυνατή, βγαλμένη από ένα έργο του Φελίνι, αδικείται από ένα τόσο σφιχτό κάδρο και άκομψο καδράρισμα. Το μοντέλο, τα αξεσουάρ, η στάση όλα φωνάζουν για ανοιχτό κάδρο, για ένα άδειο τοίχο (ίσως με ένα δύο διακοσμητικά), για κάτι να ζυγίζει την στάση και το βαρύ κολιέ.

Η τρίτη είναι η

Εδώ, σε αντίθεση με την φωτογραφία που βραβεύτηκε, με προβλημάτισε η αντιμετώπιση του μοντέλου προς τον φωτογράφο. Ένα μείγμα, ασφάλειας και ανασφάλειας που πραγματικά δεν μπόρεσα να ξεδιαλύνω.  Ενώ η στάση του σώματος μου δείχνει ασφάλεια και άνεση απέναντι στον φωτογράφο/θεατή, το βλέμμα μου αφήνει υπόνοιες ανασφάλειας, αβεβαιότητας και ίσως αντίδρασης. Δεν θεωρώ κάτι τέτοια απαραίτητα κακό, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, αυτή η πάλη μέτρησε αρνητικά για την φωτογραφία.

Τελειώνοντας θα ήθελα να παραθέσω τις δικές μου «10» καλύτερες (που στην πραγματικότητα είναι 21  Grin και η πρώτη από την τελευταία απέχουν πολύ λίγο βαθμολογικά), έτσι για την καταγραφή των διαφορετικών απόψεων, που ανέφερε ο Νικηφόρος. Απόψεις που μας έκαναν να προβληματιστούμε και να συζητήσουμε αρκετές φορές κατά την διάρκεια των υποβολών των συμμετοχών.

1.   ,
2.   
3.   
4.   
5.   ,
6.   ,
7.   ,,,
8.   ,
9.   ,
10.   ,,,

Σας ευχαριστώ και εγώ για την υπομονή σας να αντέξετε την πολυλογία μου και σας εύχομαι καλές και δημιουργικές φωτογραφικές στιγμές μέχρι να τα πούμε πάλι σε κάποιον μελλοντικό διαγωνισμό.

Δημήτρης Βαριάς (Dimitri)
Καταγράφηκε

Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...
Αξιολόγηση μηνύματος (12):
Sotiris_M
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #44 στις: 10 Οκτώβριος 2011, 22:28:57 »

συγγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και στους νικητές. Όλες οι φωτό είναι άριστες. Το επίπεδο έχει ανέβει πολύ απο τότε που πήρα μέρος στον πρώτο διαγωνισμό του DPGR Smiley
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: