Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Σεπτέμβριος 2014, 20:54:30

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Η Φωτογραφία της Εβδομάδας από το mortimer (επιλογή bizarrius) 1 - 10/6/2011  (Αναγνώστηκε 19404 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: 01 Ιούνιος 2011, 19:21:03 »

Η Φωτογραφία της Εβδομάδας από το mortimer (επιλογή bizarrius)

1 - 10/6/2011

Ακολουθεί το εισηγητικό κείμενο από τον bizarrius, τον οποίο και ευχαριστούμε.

« Τελευταία τροποποίηση: 01 Ιούνιος 2011, 19:28:11 από Nikiforos » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (2):
bizarrius
the great
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

η μανα μου ειναι περηφανη που ειμαι μελος στο DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 01 Ιούνιος 2011, 19:21:25 »

Η φωτογραφία της εβδομάδας από τον mortimer, ξεχώρισε στα δικά μου μάτια για διάφορους λόγους.
Η κλασσική της μορφή, το καδράρισμα, τα όμορφα τεχνικά στοιχεία και φυσικά η (για μένα) σωστή στιγμή του click.
Οι χαρούμενοι άνθρωποι στις φωτογραφίες κάνουν και εμένα χαρούμενο. Απολαμβάνω αυτό το είδος φωτογραφίας, είτε σαν θεατής είτε σα δημιουργός, περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στη φωτογραφία.
Η συγκεκριμένη φωτογραφία μπορεί να δώσει την εντύπωση ότι έχει τραβηχτεί πριν από πολλά χρόνια γιατί οι συνθήκες και οι διαθέσεις που υπάρχουν εδώ, τώρα πια σπανίζουν.
Αξίζει επίσης να σημειώσω ότι μου φέρνει στο μυαλό την δουλειά του Garry Winogrand, "Women are beautiful".

Πόσο εύκολα όμως μπορούμε να δημιουργήσουμε μια τόσο κλασσική με την έννοια χώρου, φωτισμού και φυσικά ενδυμασίας, (μέχρι και το κούρεμα δίνει μια "κλασσικούρα" στην φωτογραφία αυτή) χωρίς να χρειαστεί να στήσουμε το θέμα;

Τα δεδομένα έχουν αλλάξει τόσο, που πολύ δύσκολα καταφέρνουμε να βρούμε τον κατάλληλο χώρο και το κατάλληλο θέμα για να εμπνευστούμε από τους κλασσικούς φωτογράφους όπως Bresson, Winogrand κ.λ.π.
Ενώ παράλληλα οι μοντέρνοι φωτογράφοι δημιουργούν πολύ διαφορετικά από ότι οι κλασσικοί φωτογράφοι.

Τελικά τι είναι σωστότερο;
Να ακολουθήσουμε το παλιό καλό κλασσικό, αλλά και αναγνωρισμένο είδος που δημιούργησαν οι μεγάλοι φωτογράφοι? Ή να βοηθήσουμε τη φωτογραφία να προχωρήσει προς τα πιο "χαοτικά" καδραρίσματα, με τους έξαλλους φωτισμούς, τα πολλά χρώματα και τις πολύ δυσκολότερες και μπερδεμένες συνθέσεις?

Υπάρχει το σωστότερο? Μπορούν να συνυπάρξουν τα δυο είδη?
Ή κάποτε θα αναγκαστεί να φύγει ένα από τα δυο?

Δημήτρης Μηνά
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Ιούνιος 2011, 19:23:02 από Nikiforos » Καταγράφηκε

Το να αγορασεις μια φωτογραφικη μηχανη, δεν σε κανει "φωτογραφο", σε κανει "ιδιοκτητη φωτογραφικης μηχανης"
.
Η φωτογραφια δρομου, δεν θελει δρομο, θελει δρωμο.

www.bizarri.us
Αξιολόγηση μηνύματος (22):
Vonzip
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 01 Ιούνιος 2011, 21:22:06 »

Πολυ καλη επιλογη μπιζαριε.
H φωτογραφια οντως θυμιζει μεγαλους κλασσικους και ειναι αποριας αξιο πως ο φωτογραφος καταφερε να περασει ακριβως την ατμοσφαιρα μιας αλλης εποχης,απο τα χτενισματα μεχρι και αυτο το ξεγνοιαστο γελιο.

Το ερωτηματα που θετεις με εχουν προβληματισει και εμενα κατα καιρους.
Πιστευω οτι ειμαστε σε μια μεταβατικη περιοδο οπου το κλασσικο πλεον φανταζει "παλιομοδιτικο" και το συγχρονο ειναι ακομα αγουρο για να μπορεσει να σταθει.
Λυσεις οπως η παραπανω φωτογραφια μαλλον με κανουν να θωρησω αναγκαια την μελετη της κλασσικης φωτογραφιας πριν την οποια αναζητηση κατι νεου.

Καταγράφηκε

Έζησα κοντά στους ζωντανούς ανθρώπους
κι αγάπησα τους ζωντανούς ανθρώπους
όμως η καρδιά μου ήταν πιο κοντά
στους άγριους άρρωστους με τα φτερά
στους μεγάλους απεριόριστους τρελούς
κι ακόμα στους θαυμάσια πεθαμένους.

Vaggelis Xaf
Γ.Δάλλης
**
Αποσυνδεδεμένος

http://www.dallis.gr

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 01 Ιούνιος 2011, 23:53:22 »

Πολύ καλή επιλογή συγχαρητήρια στην επιλογή και στον φωτογράφο
Καταγράφηκε

Να μην ενδιαφέρεσαι για το ποσοστό, αλλά για την ποιότητα των θαυμαστών σου: το να μην αρέσεις στους κακόψυχους είναι για τον άνθρωπο έπαινος.
Λεύκιος.Α.Σενέκας
.

Ο δρόμος προς τα πάνω και ο δρόμος προς τα κάτω είναι ο ίδιος δρόμος.
Ηράκλειτος

www.dallis.gr
In Facebook: Greg Dallis
Ηλίας
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 02 Ιούνιος 2011, 00:18:27 »

Ενδιαφέρον η επιλογή σου Δημήτρη. thumbs up

Νομίζω οτι είναι εξ' αρχής λάθος σαν σκεπτικό να μπούμε στην διαδικασία να επιλέξουμε στρατόπεδο.
Γιατί τότε επιλέγουμε κι τρόπο κατεσκευής. Επιλέγουμε κι κάδρο, επιλέγουμε κι σύνθεση, επιλέγουμε κι ατμόσφαιρα, επιλέγουμε κι θεματολογία... επιλέγουμε τα πάντα συνειδητά κι κατασκευάζουμε φωτογραφίες. "Κλασικές" ή "μοντέρνες" δεν έχει μεγάλη σημασία δίοτι τα κατασκευάσματα είναι υλικά, φθείροντε κι εξαφανίζοντε στο χρόνο.

Η σωστή επιλογή στις λάθος ερωτήσεις για εμένα είναι να φωτογραφίζουμε αυτό που βλέπουμε. Οι φωτογραφίες μας να είναι οι φωτογραφίες που εμείς βλέπουμε. Ας διαβάζουμε τεχνικά θέματα, ας διαβάζουμε κλασικούς, ας διαβάζουμε μοντέρνους αλλά όταν έρχεται η ώρα να συμμετάσχουμε κι εμείς σε αυτό το αλισβερίσι να δημιουργούμε, μην κατασκευάζουμε!

Αυτά είχα να πώ γενικά. Συγκεκριμένα για την φωτογραφία εδώ θα συμφωνήσω με το ευχάριστο της αναγνωσεις της που σημείωσαν οι παραπάνω. Επίσης κατανοώ την "κλασικότητα" στην οποία απευθύνονται οι παραπάνω, στην λιτότητα κι την διάθεση που περνά αυτή η φωτογραφία.

Καταγράφηκε

" Βλέπεις καθαρά μόνο μέσα από την καρδιά σου. Τα ουσιαστικά πράγματα είναι αόρατα στο μάτι"
Antoine de Saint-Exupery

"Το ανοιχτό μάτι στο σκόπευτρο της μηχανής είναι για να κοιτάζει έξω, το κλειστό μάτι για να κοιτά στο εσωτερικό μας."
Henri Cartier-Bresson

"Αυτή ήταν η μέθοδος διδασκαλίας μου. Η προσκόλληση στο αισθητικό γεγονός που δεν χρειάζεται να προσδιοριστεί. Είναι κάτι τόσο προφανές, τόσο άμεσο, τόσο ακαθόριστο, όσο η αγάπη, το νερό, η γεύση των φρούτων."
Jorge Luis Borges

Εξοπλισμός: pentax k-x | 18-55mm f/3.5-5.6 AL | 50-200mm f/4-5.6 ED | 50mm f/1.4 FA || panasonic lumix lx5
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
stavrosstam
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

μαθαίνω να βλέπω...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 02 Ιούνιος 2011, 00:49:23 »

Οι κλασικοί είναι και θα είναι πάντα πηγή έμπνευσης για κάθε νέο φωτογράφο. Όπως και να το κάνουμε, το έργο τους είναι η αλφαβήτα: ο τρόπος που διάβαζαν το φως, ο τρόπος που έφτιαχναν το κάδρο τους, ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο "έβλεπαν" τον κόσμο γύρω τους. Εξάλλου για να προτείνει κανείς κάτι καινούριο, πρέπει να γνωρίζει καλά το "παλιό". Οπότε, δε βλέπω να υπάρχει κανένα δίλημμα.  Wink
 Η φωτογραφία πάλι δε μου λέει κάτι. Η "κλασική" της όψη δε με ταξιδεύει, ίσως γιατί αισθάνομαι πως είναι "κατασκευασμένη", ενώ βρίσκω και τη βαβούρα στο φόντο μάλλον ενοχλητική...
Καταγράφηκε

Nikos K
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 02 Ιούνιος 2011, 16:13:17 »

Και μονο που φωτογραφια αυτη καταφερε να δημιουργησει τα παραπανω αξιολογα σχολια σημαινει πως ειναι μια καλη φωτογραφια.
Εμενα μου αρεσει το κλασικο και το υποστηριζω και δεν θεωρω ευκολο τοσο για τους νεους οσο και για τους εμπειρους φωτογραφους να καταφερουν να βγαλουν εστω και την "μυρωδια" των παλαιων καλων κλασικων φωτογραφων. Wink
Η ερωτηση μοντερνο η κλασικο ειναι μαλλον αστοχη και θα συμφωνησω μονο με την 1η παραγραφο του @starvosstam.
Εγω πιστευω πως αυτη η πραγματικα πολυ ομορφη εικονα δεν ειναι κατασκευασμενη αλλα ακομα και αν ειναι τοτε μιλαμε για εναν πολυ καλο φωτογραφο "μοδας η προσωπικοτητων"  Wink
Για εμενα ειναι αυθορμητο στιγμιοτυπο που αποδιδει αισθητικη αλλων εποχων, πιθανον σε ενα καμαρινι , σε ενα παρτυ η σε μια θεατρικη η χορευτικη παρασταση του μεσοπολεμου.
Το φοντο δεν με μπερδευει γιατι εντασει την εικονα στο φυσικο της χωρο.
Ανετα αυτη η εικονα μονο και μονο επιδει συμφωνει με την προσωπικη μου αισθητικη θα μπορουσε να κρεμεται στον τοιχο μου  thumbs up
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Ιούνιος 2011, 16:18:46 από Nikos K » Καταγράφηκε
ιανός
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 02 Ιούνιος 2011, 18:24:56 »

μια όμορφη φρέσκια φωτογραφία που δεν μου βγάζει καθόλου το δίλημμα μοντέρνο ή κλασικό.
το μόνο "κλασικό" εδώ είναι το ασπρόμαυρο και αυτό σαν επιλογή μου φαίνεται μάλλον αναγκαστική.
μου αρέσει ιδιαίτερα η γωνία λήψης.
Καταγράφηκε
Novus
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 02 Ιούνιος 2011, 22:57:38 »

Κατά τη γνώμη μου εδώ έχουμε μια αξιοπρόσεκτη φωτογραφία. Σίγουρα δεν περνά απαρατήρητη και σίγουρα προκαλεί όμορφα συναισθήματα καθώς και μια απροσδιόριστη και αφηρημένη ένταση.

Σ' αυτό, πάντα κατά τη γνώμη, μου συντελούν οι αξιόλογες (και "άχρονες") πρωταγωνίστριες καθώς και το μεταξύ τους στιγμιότυπο, σε συνδυασμό με τις επιλογές του φωτογράφου.

Έτσι έχουμε διάφορες παραπομπές, σε κλασικούς όπως ειπώθηκε, σε άλλες εποχές ρομαντικές, κινηματογραφικές παραπομπές καθώς και κοινωνιολογικές νύξεις (πχ αναφορές στις ιδιαίτερες και γοητευτικές σχέσεις δύο γυναικών).

Όλοι οι μεγάλοι φωτογράφοι και οι θεωρητικοί της φωτογραφίας έχουν πει πως η διαφορές μιας σημαντικής φωτογραφίας από μια που δεν πέτυχε δεν είναι μεγάλες. Έτσι κι εδώ πιστεύω πως θα μπορούσε να είχαμε μια πολύ σημαντική φωτογραφία αλλά συγκυριακές λεπτομέρειες (φωτισμού, background, κλπ) δεν το επέτρεψαν.

Πάντως είναι μια φωτογραφία  που τουλάχιστον στη δική μου μνήμη θα παραμείνει για καιρό.

Συγχαρητήρια στον φωτογράφο που αποδεικνύει πως μπορεί να διακρίνει λεπτές και ανεπαίσθητες ποιητικές στιγμές καθώς και στον  bizarrius που την επέλεξε και την παρουσίασε.
Καταγράφηκε

Andreas D.
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 03 Ιούνιος 2011, 11:48:46 »

Αξιοπροσεκτη επιλογη του bizarrius !!! Φυσικα ο  mortimer μας διδει ολα αυτα τα χρονια πολυ καλα δειγματα δουλειας του και αυτη ειναι απο τις καλυτερες του.Μου αρεσει η αμεσοτητα και η προσεγγιση αν και πιστευω μια ληψη απο πιο χαμηλα θα ηταν αποτελεσματικοτερη.Ισως με αυτο τον τροπο η φιγουρα απο πισω αριστερα να μην ενοχλουσε τοσο.
Καταγράφηκε

dimkasta
**
Αποσυνδεδεμένος

Up the irons...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 04 Ιούνιος 2011, 16:55:53 »

Έχω παρατηρήσει ότι συχνά η καλύτερη στιγμή για ένα πορτραίτο είναι όταν το "μοντέλο" ποζάρει για κάποιον άλλο.
Η στάση είναι σχετικά προσεγμένη αλλά όχι απολύτως στημένη προς τον "semi-candid" φακό, ενώ και τα μοντέλα έχουν φυσικό ύφος γιατί δεν έχουν προλάβει ακόμα να επεξεργαστούν το ότι υπάρχει κάποιος που τους βγάζει φωτογραφία ώστε να βαρεθούν, να στηθούν ή να νιώσουν άβολα.
Από κει και πέρα, η φωτογραφία μου αρέσει αρκετά. Το να με ταξιδεύει δεν μου χρειάζεται, ειδικά μιας και έτσι κι αλλιώς δε νομίζω ότι αυτός είναι ο σκοπός της ή του φωτογράφου. Φυσικά θα ήθελα να ακούσω και τον ίδιο το φωτογράφο να λέει 2-3 πράγματα για το τι ήθελε να κάνει και πως του βγήκε, αλλά ακόμα και να μου πεί ότι απλά είδα δυο όμορφες κοπέλες και σήκωσα τη μηχανή θα μου φτάνει γιατί η φωτογραφία δουλεύει για αυτό που είναι χωρίς να προσπαθεί να περάσει επιτυχημένα ή αποτυχημένα βαθύτερα καλλιτεχνικά μηνύματα. Ακόμα και η κλασσικούρα λειτουργεί όμορφα χωρίς να είναι επιτηδευμένη ή να είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά. Άλλωστε η ομορφιά των κοριτσιών είναι αυτή που τραβάει το μάτι και όχι η κλασσικούρα.
Σε κάθε περίπτωση, θα ήθελα να ακούσω και τον ίδιο το φωτογράφο να λέει 2 κουβέντες.
Καταγράφηκε

mortimer
Αποσυνδεδεμένος

Life is too short not to own a Rolleiflex !

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 05 Ιούνιος 2011, 19:07:45 »

Σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια και τον χρονο σας.

Η ληψη εγινε στα backstage επιδειξης μοδας. Εδω, η σκηνικη καταγραφη ειναι η εξης: ενα μανεκεν φωτογραφιζει δυο αλλα μανεκεν στα πλαισια αναμνηστικης φωτογραφιας. Η καθολικη οπτικη "απομονωση" των δυο πρωταγωνιστριων ειναι λιαν δυσχερης σε ενα σκηνικο πλαισιο οπου συνυπαρχουν πανω απο 50 μανεκεν και αλλοι τοσοι μακιγιερ, κομμωτες, κλπ.

Η ληψη εγινε στα 5.000 ISO με μια Nikon D700 και τον 24-70/2.8

Καταγράφηκε
Andreas D.
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 05 Ιούνιος 2011, 19:15:38 »

Σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια και τον χρονο σας.

Η ληψη εγινε στα backstage επιδειξης μοδας. Εδω, η σκηνικη καταγραφη ειναι η εξης: ενα μανεκεν φωτογραφιζει δυο αλλα μανεκεν στα πλαισια αναμνηστικης φωτογραφιας. Η καθολικη οπτικη "απομονωση" των δυο πρωταγωνιστριων ειναι λιαν δυσχερης σε ενα σκηνικο πλαισιο οπου συνυπαρχουν πανω απο 50 μανεκεν και αλλοι τοσοι μακιγιερ, κομμωτες, κλπ.

Η ληψη εγινε στα 5.000 ISO με μια Nikon D700 και τον 24-70/2.8

5000 iso !! Ο χρονος εκθεσης  ποσος  ηταν αν θυμασαι ;
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Ιούνιος 2011, 19:19:59 από Andreas D. » Καταγράφηκε

mortimer
Αποσυνδεδεμένος

Life is too short not to own a Rolleiflex !

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 05 Ιούνιος 2011, 19:47:40 »

5000 iso !! Ο χρονος εκθεσης  ποσος  ηταν αν θυμασαι ;

χρονος εκθεσης 1/80 και διαφραγμα F4

Καταγράφηκε
Johnpap
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 05 Ιούνιος 2011, 21:12:37 »

Πολύ καλή η λήψη του mortimer που έχει αποδείξει επανειλημένα ότι είναι μαέστρος στο να χειρίζεται "ευαίσθητα θέματα" όπως γυναίκες και παιδιά. Η φωτογράφηση της φωτογράφησης συνήθως δημιουργεί τέτοιες ευχάριστες εικόνες, βέβαια βοήθησε και η τεχνολογία εδώ (5000 ISO και εστίαση ξυράφι ούτε στον ύπνο μας παλιότερα... ). Χωρίς να είναι από τις καλύτερες του φωτογράφου είναι μια φωτογραφία που στέκεται με αξιοπρέπεια.
  Μπράβο και στον bizarrius που "συνεχίζει" με την πρόταση του τον ενδιαφέροντα αυτό θεσμό της ΦτΕ.  χαιρετάω
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: