Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
02 Σεπτέμβριος 2014, 17:23:51

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Επεξεργασία (Συντονιστής: maria_k)

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Διόρθωση προοπτικής στο Photoshop.  (Αναγνώστηκε 4999 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
MANOS_mm
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Οι άνθρωποι κρίνονται από τις πράξεις τους.-

Προφίλ WWW
« στις: 31 Μάρτιος 2003, 16:37:25 »

Παρατηρώ πως το συνηθέστερο πρόβλημα στις φωτογραφίες μας είναι η προοπτική.
Λογικό , αν σκεφτούμε πως πάντα φωτογραφίζουμε τα κτίρια από το επίπεδο του δρόμου.
Λογικό μεν , αντιαισθητικό δε , να μοιάζει ένα παραλληλόγραμμο κτίριο .... σαν τρίγωνο !

Photoshop λοιπόν . Διαδικασία λίγων δευτερολέπτων. Όμως – όπως σε όλα τα πράγματα – η χρήση να γίνεται με σύνεση , γιατί θα καταλήξουμε να έχουμε ένα ίσιο κτίριο και ένα στραβό ...... σύμπαν !

Ανοίγουμε την εικόνα μας στο Photoshop
Επιλέγουμε το εργαλείο κοπής crop Tool (ή πατάμε «C» )
Επιλέγουμε ολόκληρη την εικόνα μας , σέρνοντας το εργαλείο από την μια άκρη στην άλλη (διαγωνίως)
Η εικόνα μας αποκτάει 8 κουμπάκια. Ένα σε κάθε γωνία και ένα στο μέσον κάθε πλευράς.
Σέρνοντας τα κουμπάκια που είναι στο μέσον της κάθε πλευράς , κόβουμε απλώς την εικόνα .
Πιάνοντας και σέρνοντας όμως τα κουμπάκια που βρίσκονται σε κάθε γωνία της εικόνας μας , μπορούμε να μεταβάλουμε την προοπτική της.
Αν για παράδειγμα , αριστερά έχουμε μια ευθεία που γέρνει , αυτό που θα κάνουμε είναι να πιάσουμε την αριστερή πλευρά της εικόνας μας και να προσπαθήσουμε να την βάλουμε παράλληλα με την στραβή γραμμή της εικόνας μας..
Κουνάμε λοιπόν την αριστερή πλευρά της εικόνας μας και πατάμε enter. Αυτό ήταν !

Για πειραματιστείτε λιγάκι ;-)

« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιανουάριος 2004, 19:57:10 από MANOS_mm » Καταγράφηκε

η gallery μου στο :  http://www.manoslykakis.com

io9
Αποσυνδεδεμένος

E510 happy owner :)

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 31 Μάρτιος 2003, 18:08:26 »

Σωστά.
Μήπως όμως υπάρχει τρόπος να γυρίζει και το grid? Έτσι γίνεται στο photo-brush και νομίζω βολεύει αρκετά για την "ευθυγράμμιση". Πχ ...
Καταγράφηκε

Οι ταξιδιωτικές φωτογραφίες μου:
http://www.periplanisi.com/photos/
pdim
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Canon EOS 10D

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 31 Μάρτιος 2003, 19:56:29 »

Για καλύτερο έλεγχο  Photoshop αφού ενεργοποιήσουμε τα grid δημιουργούμε ένα καινούριο Layer και από το μενού edit επιλέγουμε Free Transform, αφού μεγαλώσουμε το πλαίσιο γύρω από την εικόνα. Μπορούμε να μετακινήσουμε ανεξάρτητα τις γωνίες για να διορθώσουμε την προοπτική έχοντας πατημένο το Ctrl. Δοκιμάστε το.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μάρτιος 2003, 23:44:25 από pdim » Καταγράφηκε

Μηχανή: Canon EOS 10D & Pentax optio S5i
Φακοί: Canon 17-40 f4L & Canon 70-200 f4L & Canon 100 f2.8macro .
Φλας: Speedlite 550EX.
gf
conservator tempores acti
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Καληνύχτα :)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 31 Μάρτιος 2003, 21:39:26 »

Όπως έχω αναφέρει και αλλού στο forum, στο www.andromeda.com θα βρείτε το lensdoc plugin που είναι πρακτικό για περιστροφή, χρήσιμο για διόρθωση προοπτικής και ανεκτίμητο για διόρθωση barrel distortion.
Η εικόνα από το Σούνιο έχει (λίγο) barrel distortion, τη βάζω διορθωμένη από το φίλτρο
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μάρτιος 2003, 21:41:17 από gf » Καταγράφηκε

Photo Plugins. Δωρεάν Photoshop plugins για φωτογράφους. Θέλετε περισσότερα; recommended third party plugins.
pdim
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Canon EOS 10D

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 31 Μάρτιος 2003, 23:48:44 »

Όπως έχω αναφέρει και αλλού στο forum, στο www.andromeda.com θα βρείτε το lensdoc plugin που είναι πρακτικό για περιστροφή, χρήσιμο για διόρθωση προοπτικής και ανεκτίμητο για διόρθωση barrel distortion.
Η εικόνα από το Σούνιο έχει (λίγο) barrel distortion, τη βάζω διορθωμένη από το φίλτρο

Το φίλτρο αυτό διορθώνει τις φωτογραφίες από όλες τις μηχανές; Κάθε φακός έχει διαφορετική παραμόρφωση και το φίλτρο πρέπει να είναι κατασκευασμένο για το συγκεκριμένο φακό. Έχω τα actions για τις μηχανές της ΝΙΚΟΝ και υπάρχει διαφορετικό για κάθε τύπο μηχανής.
Καταγράφηκε

Barba-Giannis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Θα ήταν ντροπή μου να μην αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 01 Απρίλιος 2003, 00:01:42 »

Για όποιον δεν διαθέτει όμως τα κάπου 100€ για τα Ανδρομέδα, υπάρχει και το ελεύθερο Panorama Tools (http://www.path.unimelb.edu.au/~dersch/) με εξ' ίσου καλά και απόλυτα παραμετροποιήσιμα αποτελέσματα.

Παραδείγματα εδώ:
http://www.dpreview.com/learn/Image_Techniques/Barrel_Distortion_Correction_01.htm
Καταγράφηκε

H ΔΕΗ σάς εύχεται καλές διακοπές...!

«...Ισως ακούγεται ως αφορισμός, και όμως: Μπροστά σε τόση γνώση χάθηκε η έμπνευση. Ενώ η γνώση είναι απολύτως απαραίτητη, συγχρόνως, όσα περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο ελέγχουμε και δαμάζουμε τη φαντασία μας.» Χριστίνα Kallas-Καλογεροπούλου.

«Από τη στιγμή που βρεθείς στον σωστό δρόμο και προχωρήσεις, θα συνειδητοποιήσεις ότι θα μαθαίνεις σ΄όλη σου τη ζωή. Όσον αφορά αυτό δεν υπάρχει τέλος. Τη στιγμή που ένας (καλλιτέχνης) πιστέψει ότι τα ξέρει όλα, πρέπει να σταματήσει να δουλεύει, γιατί από εκείνη τη στιγμή θα αρχίσει να επαναλαμβάνεται.» Frank Daniel.
pdim
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Canon EOS 10D

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 01 Απρίλιος 2003, 00:17:10 »

Για όποιον δεν διαθέτει όμως τα κάπου 100€ για τα Ανδρομέδα, υπάρχει και το ελεύθερο Panorama Tools (http://www.path.unimelb.edu.au/~dersch/) με εξ' ίσου καλά και απόλυτα παραμετροποιήσιμα αποτελέσματα.

Παραδείγματα εδώ:
http://www.dpreview.com/learn/Image_Techniques/Barrel_Distortion_Correction_01.htm

Πραγματικά τα παραδείγματα είναι εντυπωσιακά. Το κατέβασα και θα το δοκιμάσω.
Καταγράφηκε

gf
conservator tempores acti
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Καληνύχτα :)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 01 Απρίλιος 2003, 00:25:52 »

Το φίλτρο αυτό διορθώνει τις φωτογραφίες από όλες τις μηχανές; Κάθε φακός έχει διαφορετική παραμόρφωση και το φίλτρο πρέπει να είναι κατασκευασμένο για το συγκεκριμένο φακό. Έχω τα actions για τις μηχανές της ΝΙΚΟΝ και υπάρχει διαφορετικό για κάθε τύπο μηχανής.
To plugin έχει προεπιλογές για αρκετές μηχανές αλλά σου δίνει και τη δυνατότητα μόλις βρεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις για το φακό σου να τις αποθηκεύσεις και να τις χρ ησιμοποιείς αυτόματα. Το panorama tools είναι επίσης καλό με θελει πολύ trial and error στη ρύθμιση των αριθμητικών παραμέτρων, στο Lensdoc διορθώνεις με γραφικο περιβάλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Απρίλιος 2003, 00:26:37 από gf » Καταγράφηκε

Photo Plugins. Δωρεάν Photoshop plugins για φωτογράφους. Θέλετε περισσότερα; recommended third party plugins.
Barba-Giannis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 01 Απρίλιος 2003, 04:02:45 »

Κάπου είχα πετύχει ένα σάιτ με πληροφορίες (παραμέτρους & φωτογραφίες πριν - μετά) για ένα σωρό φακούς και μηχανές. Δυστυχώς κράτησα μόνο τις βασικές για τον εικοσάρη μου... Θα ρίξω μια ματιά στις φαβορίτες μου μπας κι έχω φυλλάξει το λινκ αλλά χλωμό το βλέπω...

Ένα ακόμα πλεονέκτημα του Panorama είναι ότι διορθώνει και την χρωματική εκτροπή στα άκρα!
Καταγράφηκε

«...Ισως ακούγεται ως αφορισμός, και όμως: Μπροστά σε τόση γνώση χάθηκε η έμπνευση. Ενώ η γνώση είναι απολύτως απαραίτητη, συγχρόνως, όσα περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο ελέγχουμε και δαμάζουμε τη φαντασία μας.» Χριστίνα Kallas-Καλογεροπούλου.

«Από τη στιγμή που βρεθείς στον σωστό δρόμο και προχωρήσεις, θα συνειδητοποιήσεις ότι θα μαθαίνεις σ΄όλη σου τη ζωή. Όσον αφορά αυτό δεν υπάρχει τέλος. Τη στιγμή που ένας (καλλιτέχνης) πιστέψει ότι τα ξέρει όλα, πρέπει να σταματήσει να δουλεύει, γιατί από εκείνη τη στιγμή θα αρχίσει να επαναλαμβάνεται.» Frank Daniel.
Barba-Giannis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 10 Απρίλιος 2003, 04:34:01 »

Cheesy Cheesy Cheesy Το βρήκα!!! Cheesy Cheesy Cheesy

Εδώ λοιπόν είναι οι συντεταγμένες του Panorama Tools για τις ακριβείς διορθώσεις μερικών... "δημοφιλών"  Roll Eyes Cool φακών!

http://www.caldwellphotographic.com/ccmain.html
Καταγράφηκε

The Seeker
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

run rabbit, run

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 17 Ιούνιος 2003, 21:16:09 »

Καλησπέρα,

έχω μια φωτογραφία που χρειάζεται διόρθωση προοπτικής στο αριστερό μέρος της. Προσπάθησα με το crop, όπως λέει ο Manos_mm παραπάνω, αλλά από όποια από τις 4 κουκίδες κι αν πιάσω το τμήμα που έχω επιλέξει, πχ. για τιν πάνω αριστερή, δεν αλλάζει η διάσταση των 2 προσκείμενων πλευρών, δηλαδή της αριστερής (η οποία θα έπρεπε να γίνεται πλάγια με κλίση προς τα δεξιά) και της πάνω πλευράς (η οποία θα έπρεπε να μικραίνει). Το μόνο που γίνεται είναι να αλλάζει διάσταση όλο το πλαίσιο. Έχω το photoshop 7. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά πως να το κάνω; Με έχει εκνευρίσει αρκετά!

Υ.Γ. Και με το marqee να επιλέξω το τμήμα αυτό, πάλι τα ίδια μου κάνει. Μήπως τελικά έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις του photoshop και δεν το ξέρω; Δεν το κατέχω ακριβώς το πρόγραμμα όπως καταλάβατε! Smiley
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιούνιος 2003, 21:20:45 από The Seeker » Καταγράφηκε

ATTENTION. Stand up and fight. Choose life or destruction, love or hate. You cannot have both and survive. Go forward. Get out on the streets. Down the sewers. Snap the rules. Creep through the net. Fuck their diseased system. The world are no longer enough. The information has been given. The lies have been exposed. Choose your path. It's time to fucking act. NO TIME TO BE NICE. IT'S TIME TO FUCKING ACT.

www.giorgosdoganis.com
MANOS_mm
Αποσυνδεδεμένος

Οι άνθρωποι κρίνονται από τις πράξεις τους.-

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 17 Ιούνιος 2003, 22:18:42 »

Αφού πιάσεις το «crop» και επιλέξεις την εικόνα ,  θα πρέπει να τσεκάρεις και το κουτάκι «perspective» , που βρίσκεται στην μπάρα (πάνω) των επιλογών του εργαλείου.
Καταγράφηκε

η gallery μου στο :  http://www.manoslykakis.com

The Seeker
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

run rabbit, run

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 19 Ιούνιος 2003, 20:50:04 »

Ευχαριστώ Μάνο! Μπροστά στα μάτια μου ήταν και δεν το 'βλεπά...  Roll Eyes
Καταγράφηκε

ATTENTION. Stand up and fight. Choose life or destruction, love or hate. You cannot have both and survive. Go forward. Get out on the streets. Down the sewers. Snap the rules. Creep through the net. Fuck their diseased system. The world are no longer enough. The information has been given. The lies have been exposed. Choose your path. It's time to fucking act. NO TIME TO BE NICE. IT'S TIME TO FUCKING ACT.

www.giorgosdoganis.com
GeorgeFocus
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

(OLYMPUS:C5050Z,IR-500,E-500)-(Nikon:D40, D5200)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 19 Ιούνιος 2003, 21:50:07 »

Καλησπέρα,

έχω μια φωτογραφία που χρειάζεται διόρθωση προοπτικής στο αριστερό μέρος της. Προσπάθησα με το crop, όπως λέει ο Manos_mm παραπάνω, αλλά από όποια από τις 4 κουκίδες κι αν πιάσω το τμήμα που έχω επιλέξει, πχ. για τιν πάνω αριστερή, δεν αλλάζει η διάσταση των 2 προσκείμενων πλευρών, δηλαδή της αριστερής (η οποία θα έπρεπε να γίνεται πλάγια με κλίση προς τα δεξιά) και της πάνω πλευράς (η οποία θα έπρεπε να μικραίνει). Το μόνο που γίνεται είναι να αλλάζει διάσταση όλο το πλαίσιο. Έχω το photoshop 7. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά πως να το κάνω; Με έχει εκνευρίσει αρκετά!

Υ.Γ. Και με το marqee να επιλέξω το τμήμα αυτό, πάλι τα ίδια μου κάνει. Μήπως τελικά έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις του photoshop και δεν το ξέρω; Δεν το κατέχω ακριβώς το πρόγραμμα όπως καταλάβατε! Smiley

Παιδιά για δοκιμάστε κι΄ αυτά τα εργαλεία:
Αφού συλλάβετε την εικόνα ή το τμήμα που θέλετε, πηγαίνετε στο edit, free transform ή transform ή μετά την σύλληψη πατήστε μαζί Ctrl+T

Θελησα κι΄εγώ να βοηθήσω αλλά ήλθα δεύτερος τα ίδια λέει πιο πάνω και ο pdim

Για καλύτερο έλεγχο  Photoshop αφού ενεργοποιήσουμε τα grid δημιουργούμε ένα καινούριο Layer και από το μενού edit επιλέγουμε Free Transform, αφού μεγαλώσουμε το πλαίσιο γύρω από την εικόνα. Μπορούμε να μετακινήσουμε ανεξάρτητα τις γωνίες για να διορθώσουμε την προοπτική έχοντας πατημένο το Ctrl. Δοκιμάστε το.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιούνιος 2003, 01:48:45 από GeorgeFocus » Καταγράφηκε

Γίνε μέλος της ομάδας μας

Modelteam Photo Gallery                       Άμα θέλω, έχω θέληση... Αλλά δεν θέλω!!!  Αρκάς
H γκαλερί μου στο DPGR
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: