Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Ιούλιος 2014, 11:08:15

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Pentax (Συντονιστής: Dr_Michael)

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 ... 16 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Pentax K100D και K110D  (Αναγνώστηκε 30019 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Pytheas
@ Ο καιρός γαρ εγγύς @
Γενικός Συντονιστής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Olympus E-PM1

Προφίλ WWW
« στις: 23 Μάιος 2006, 01:57:52 »

Η Pentax Imaging Company ανακοίνωσε σήμερα την dSLR Pentax K100D, η οποία συνδυάζει αισθητήρα ανάλυσης 6.1 ΜΡ με ένα σύνολο εξελιγμένων τεχνολογιών, όπως το σύστημα σταθεροποίησης εικόνας Shake Reduction (SR) ώστε να παρέχει υψηλή ποιότητα και εύκολη λειτουργία σε όλους τους φωτογράφους.

Το σύστημα Shake Reduction (SR) που αναπτύχθηκε από την PENTAX για την K100D προσφέρει πλεονέκτημα δύο stop για καθαρές, μη κουνημένες φωτογραφίες ακόμα και κάτω από δύσκολες συνθήκες, όπως με τη χρήση ενός τηλεφακού ή σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού χωρίς φλας.
Ο μηχανισμός του SR έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να ελαχιστοποιεί το κούνημα της μηχανής με την αντιστάθμιση της κίνησης από τον CCD αισθητήρα οριζόντια και κάθετα.

Επίσης σήμερα ανακοινώθηκε και η Pentax K110D, μια entry-level dSLR, η οποία έχει όλες τις δυνατότητες της K100D εκτός από το σύστημα Shake Reduction.

Η ονομασία των 2 αυτών νέων μοντέλων υποδηλώνει τη συμβατότητά τους με τους φακούς PENTAX K-mount.

Η PENTAX K100D θα διατίθεται μαζί με τον SMC 18-55mm από τον Ιούλιο του 2006 με τιμή $699.95, ενώ η PENTAX K110D θα διατίθεται με τον SMC 18-55mm από τον Αύγουστο του 2006 με τιμή $599.95.

Περισσότερες πληροφορίες στο δελτίο τύπου της Pentax.

Τεχνικά χαρακτηριστικά και φωτογραφίες στο πλήρες άρθρο του imaging-resource.
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Gliko_Dakri
Αποσυνδεδεμένος

[!Μασάει η μύγα σίδερα... και το κουνούπι ατσάλι!]

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 23 Μάιος 2006, 02:03:20 »

Shake Reduction ....όπως λέμε Anti Shake στην Konica Minolta? Shocked Smiley
πάντως για 700 και 600 δολλάρια μηχανές φαίνονται πάμφθηνες thumbs up

Έλπις
Καταγράφηκε

"Through my eyes... I photograph!"
'Ελπις Π.
Pytheas
@ Ο καιρός γαρ εγγύς @
Γενικός Συντονιστής
Αποσυνδεδεμένος

Olympus E-PM1

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 23 Μάιος 2006, 02:11:48 »

Shake Reduction ....όπως λέμε Anti Shake στην Konica Minolta? Shocked Smiley
πάντως για 700 και 600 δολλάρια μηχανές φαίνονται πάμφθηνες thumbs up

Έλπις

Φαίνεται ότι η Pentax αποφάσισε να μπει δυναμικά στο παιχνίδι των entry-level dSLR: Χαμηλή τιμή, σταθεροποίηση εικόνας, συμβατότητα με τους εξαιρετικούς φακούς της, ό,τι ζητάει δηλαδή ο περισσότερος κόσμος που αγοράζει μια dSLR!

Ελπίζω ο χρόνος να δικαιώσει την επιλογή της!  Wink
Καταγράφηκε

Fotosniper
Αποσυνδεδεμένος

Αυτός που φοβάται να κάνει λάθος φοβάται να ζήσει

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 23 Μάιος 2006, 11:51:48 »

Οι Κ100 -110 μου φαίνονται μία από τα ίδια.Θα συνα γωνιστούν λόγω τιμής τις D50 και EOS 350 .Ισως με επιτυχία.Η άλλη θα δούμε πως θα ζήσει και ας είναι καλύτερη.Αργησε η Pentax ,σχεδόν τη ξέχασε ο κόσμος,κινήσεις απελπισίας μου φαίνονται.Και ύστερα τι φακοί είναι αυτοί 32mm equiv. και τέτοια.Εκκεντρικότητες .Για να δούμε πόσο εκκεντρικοί θα είναι οι καταναλωτές  Grin.
Καταγράφηκε

Olympus E-1,Ε-420,PEN E-P1 double lens kit ,DZ 14-54,DZ 25mm pancake,Sigma 55-200,Olympus C-5050z
keletron
Αποσυνδεδεμένος

LBA

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 23 Μάιος 2006, 12:27:41 »

Οι Κ100 -110 μου φαίνονται μία από τα ίδια.Θα συνα γωνιστούν λόγω τιμής τις D50 και EOS 350 .Ισως με επιτυχία.Η άλλη θα δούμε πως θα ζήσει και ας είναι καλύτερη.Αργησε η Pentax ,σχεδόν τη ξέχασε ο κόσμος,κινήσεις απελπισίας μου φαίνονται.Και ύστερα τι φακοί είναι αυτοί 32mm equiv. και τέτοια.Εκκεντρικότητες .Για να δούμε πόσο εκκεντρικοί θα είναι οι καταναλωτές  Grin.

Fotosniper, μου δίνεις την εντύπωση πως είσαι συστηματικά πολύ αρνητικός απέναντι στην Pentax χωρίς προφανή  λόγο. Μπορεί, η εταιρία να μην είναι ιδιαίτερα δημοφιλής στο ελληνικό καταναλωτικό κοινό και σε καμία περίπτωση να μπορεί να συναγωνιστεί C και N. Αυτός άλλωστε δεν είναι ο στόχος της εταιρίας και δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλη εταιρία που να μπορεί έστω να εικάσει πως θα τις ανταγωνιστεί. Σε ότι αφορά τώρα τους φακούς, η Pentax έχει την δυνατότητα να βγάζει στην παραγωγή φακούς με εστιακά μήκη που δεν ακολουθούν την περπατημένη μιας και ήδη έχει καλύψει με μεγάλη επιτυχία ένα μεγάλο εύρος εστιακού μήκους με εξαιρετική ποιότητα και αξιοπιστία (βλέπε 77mm/f1.8 Ltd και 31mm/f1.8 Ltd για παράδειγμα ---> όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια λένε) .  Άλλωστε, το SMC της Pentax δεν το έχει κάθε εταιρία καθώς και την συμβατότητα των σωμάτων με παλαιότερους φακούς. Μπορείς μήπως να μας παραθέσεις ένα σύστημα APC size με αντίστοιχη κάλυψη φακών με εκείνη της Pentax??? Η μήπως το γεγονός ότι οι digital Olympus δεν μπορούν να επιτύχουν αντίστοιχο φλουτάρισμα με εκείνο άλλων συστημάτων, αυτομάτως καθιστά το φλουτάρισμα άχρηστο???

Το κάθε σύστημα έχει τα προτερήματά του. Αν νομίζεις πως η Pentax δεν σε καλύπτει για οποιονδήποτε λόγο σωστά πράττεις και πας για άλλο σύστημα. Νομίζω όμως πως τα σχόλιά σου περισσότερο στοχεύουν στο να δικαιολογήσουν την απόφασή σου παρά να ενημερώσουν το κοινό...

Φιλικά

Χρήστος
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Μάιος 2006, 13:36:43 από keletron » Καταγράφηκε

NatK
Άνευ Συνδρόμου
Αποσυνδεδεμένος

I'm sorry, Dave, I'm afraid I can't do that.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 23 Μάιος 2006, 14:45:57 »

Καλώς τες και ας άργησαν!!!

Αναρωτιέμαι ποια σαϊνια του marketing βρήκαν έξυπνο να βαφτίσουν K110 την λιγότερο προικισμένη από τις 2 dSLR και K100 αυτή με το antishake..   ωχ το μάτι μου

Κάτι σαν να λέγανε ότι η BMW 325 είναι λιγότερο καλή από την 316...  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Απ' ότι φαίνεται το σύστημα σταθεροποίησης του αισθητήρα της Pentax βασίζεται σε διαφορετική τεχνολογία από αυτό της Sonyca-Minolta (μαγνητικά πεδία αντί για πιεζοηλεκτρικά κρύσταλλα) εξ ου και δεν υπάρχει πρόβλημα ευρεσιτεχνιών.

Επίσης, αναμένεται στην Photokina η παρουσίαση της K10D (10 Mpix), για την οποία δεν υπάρχουν ακόμα λεπτομέρειες αλλά εν αναμονή μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στον κλώνο της Samsung GX2...
Καταγράφηκε

Open the pod bay doors, HAL.
Imagine
www.zeitgeistmovie.com
Αποσυνδεδεμένος

Fighting for peace is like screwing for virginity

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 23 Μάιος 2006, 15:19:07 »

Αναρωτιέμαι ποια σαϊνια του marketing βρήκαν έξυπνο να βαφτίσουν K110 την λιγότερο προικισμένη από τις 2 dSLR και K100 αυτή με το antishake..   ωχ το μάτι μου

Κάτι σαν να λέγανε ότι η BMW 325 είναι λιγότερο καλή από την 316...  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Μάλλον χρησιμοποιούν την λογική της Canon, όπου όσο λιγότερα τα νούμερα τόσο μεγαλύτερη η κατηγορία, ενώ το 2ο νούμερο συνήθως υποδηλώνει έκδοση με "περιορισμένες" δυνατότητες: π.χ. EOS 30 & 33, EOS 50 & 55.

Δεν είναι μοναδικό φαινόμενο πάντως...π.χ. και στα αυτοκίνητα sport F1 > F3 κτλ...  Wink

Τι να περιμένεις, γιαπωνέζοι είναι  Shocked
Καταγράφηκε

War does not determine who is right, war determines who is left - www.zeitgeistmovie.com
Αν δεν έχεις χρόνο να κάνεις κάτι σωστά, φρόντισε να έχεις το χρόνο να το κάνεις ξανά...
Αυτά που κάνεις μιλάνε τόσο δυνατά που δεν ακούω αυτά που λες...
Foto@RT Magazine - Online Περιοδικό για την Φωτογραφική Τέχνη
NatK
Άνευ Συνδρόμου
Αποσυνδεδεμένος

I'm sorry, Dave, I'm afraid I can't do that.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 23 Μάιος 2006, 15:28:36 »

Μάλλον χρησιμοποιούν την λογική της Canon, όπου όσο λιγότερα τα νούμερα τόσο μεγαλύτερη η κατηγορία, ενώ το 2ο νούμερο συνήθως υποδηλώνει έκδοση με "περιορισμένες" δυνατότητες: π.χ. EOS 30 & 33, EOS 50 & 55.

Δεν είναι μοναδικό φαινόμενο πάντως...π.χ. και στα αυτοκίνητα sport F1 > F3 κτλ...  Wink

Τι να περιμένεις, γιαπωνέζοι είναι  Shocked

Η "λογική" της Canon όμως έχει βγάλει την 350D ως αναβάθμιση/ανανέωση της 300D...  Huh

Τρέχα γύρευε...

Μάλλον υπάρχει και η "συναισθηματικής/ιστορικής" αξίας αναφορά στην αναλογική K100 και έτσι υπενθυμίζονται οι ένδοξοι πρόγονοι της... νέας K100D.
Καταγράφηκε

Open the pod bay doors, HAL.
Fotosniper
Αποσυνδεδεμένος

Αυτός που φοβάται να κάνει λάθος φοβάται να ζήσει

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 23 Μάιος 2006, 21:53:15 »

Fotosniper, μου δίνεις την εντύπωση πως είσαι συστηματικά πολύ αρνητικός απέναντι στην Pentax χωρίς προφανή  λόγο. Μπορεί, η εταιρία να μην είναι ιδιαίτερα δημοφιλής στο ελληνικό καταναλωτικό κοινό και σε καμία περίπτωση να μπορεί να συναγωνιστεί C και N. Αυτός άλλωστε δεν είναι ο στόχος της εταιρίας και δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλη εταιρία που να μπορεί έστω να εικάσει πως θα τις ανταγωνιστεί. Σε ότι αφορά τώρα τους φακούς, η Pentax έχει την δυνατότητα να βγάζει στην παραγωγή φακούς με εστιακά μήκη που δεν ακολουθούν την περπατημένη μιας και ήδη έχει καλύψει με μεγάλη επιτυχία ένα μεγάλο εύρος εστιακού μήκους με εξαιρετική ποιότητα και αξιοπιστία (βλέπε 77mm/f1.8 Ltd και 31mm/f1.8 Ltd για παράδειγμα ---> όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια λένε) .  Άλλωστε, το SMC της Pentax δεν το έχει κάθε εταιρία καθώς και την συμβατότητα των σωμάτων με παλαιότερους φακούς. Μπορείς μήπως να μας παραθέσεις ένα σύστημα APC size με αντίστοιχη κάλυψη φακών με εκείνη της Pentax??? Η μήπως το γεγονός ότι οι digital Olympus δεν μπορούν να επιτύχουν αντίστοιχο φλουτάρισμα με εκείνο άλλων συστημάτων, αυτομάτως καθιστά το φλουτάρισμα άχρηστο???

Το κάθε σύστημα έχει τα προτερήματά του. Αν νομίζεις πως η Pentax δεν σε καλύπτει για οποιονδήποτε λόγο σωστά πράττεις και πας για άλλο σύστημα. Νομίζω όμως πως τα σχόλιά σου περισσότερο στοχεύουν στο να δικαιολογήσουν την απόφασή σου παρά να ενημερώσουν το κοινό...

Φιλικά

Χρήστος

Χρήστο μου μακάρι να πάει καλά η Pentax και να προχωρήσει σε πιοτικά μοντέλα.Μπορεί να ενδώσω και εγώ σε σώμα που ξέρεις.Δεν πάω να δικαιολογήσω τίποτα,τουναντίον οι μηχανές αυτές θα είναι μεγάλο bonus σε κατόχους φακών και τους συνιστώ να ενδώσουν στην αγορά αφού δουν και τα πρώτα tests των μηχανών.
Καταγράφηκε

Olympus E-1,Ε-420,PEN E-P1 double lens kit ,DZ 14-54,DZ 25mm pancake,Sigma 55-200,Olympus C-5050z
fractalbit
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

...bug-hunting in process...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 24 Μάιος 2006, 20:53:23 »

Με μεγάλη χαρά και έκπληξη είδα ότι η Pentax υιοθέτησε ένα παρόμοιο σύστημα σταθεροποίσησης του CCD!!! Πιστεύω ότι αυτό είναι το μέλλον και όχι οι σταθεροποιημένοι φακοί. Μακάρι να πετύχει και η pentax αλλά και η sonica-minolta έτσι ώστε να δώσουν ένα καλό μάθημα στις Canon, Nikon που θέλουν να μοσχοπουλάνε του IS και VR φακούς τους. Θα κάνει μεγάλο καλό στην αγορά και κυρίως σε εμάς. Μπορεί να πάω κι εγώ προς pentax μεριά αν και μάλλον θα περιμένω κάποιο μοντέλο της Sony. Ιδωμεν ...

Πολλά μπράβο στην Pentax!!!!  thumbs up thumbs up thumbs up προσκυνώ προσκυνώ προσκυνώ προσκυνώ

Και πολύ καλές τιμές  Wink
Καταγράφηκε

GreecePhotoGuide.com - Οι καλύτερες φωτογραφίες απ' όλη την Ελλάδα!
κεραμικά

fractalbit.gr

Τίποτα δεν χτίζει την αυτοεκτίμηση και την αυτοπεποίθηση όσο η επίτευξη.
keletron
Αποσυνδεδεμένος

LBA

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 02 Αύγουστος 2006, 16:37:50 »

Μιας και δεν υπάρχει ακόμα thread αποκλειστικά για την Pentax K100D παραθέτω πληροφορίες σχετικές με την συγκεκριμένη κάμερα εδώ.

Το σύστημα της Pentax που έχει να κάνει με την σταθεροποίησης εικόνας πάνω στην κάμερα και όχι στους φακούς (το λεγόμενο SR) διαφέρει κατά πολύ σε σχέση με το αντίστοιχο σύστημα (AS) της Konica Minolta και πλέον της Sony...

Το AS κινείται πάνω σε ράγες με αποτέλεσμα:

1) να έχει την δυνατότητα να κινείται οριζόντια και κατακόρυφα
2) λόγω τριβής αυξάνεται η θερμότητα του επεξεργαστή με συνέπεια την αύξηση του θορύβου και (όπως έχει αναφερθεί σε κάποια forums την πρόκληση κάποιων προσωρινών δυσλειτουργιών της κάμερας)

Από την άλλη, οι κινήσεις του SR ελέγχονται ηλεκτρομαγνητικά με αποτέλεσμα:

1) να έχει την δυνατότητα να κινείται οριζόντια , κατακόρυφα αλλά παρέχει και την δυνατότητα περιστροφής
2) δεν υπάρχει τριβή και μέχρι τώρα δεν έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα αυξημένου θορύβου (το αντίθετο μάλιστα) ή άλλων δυσλειτουργιών

παραθέτω κάποιο link σχετικό με την τεχνολογία SR που χρησιμοποιεί η Pentax.

Σε διάφορα site κυκλοφορούν διάφορα τεστ (ιδιωτών ή περιοδικών) του συστήματος SR και θα έλεγα μάλλον με εντυπωσιακά αποτελέσματα. Η εταιρία ισχυρίζεται πως το σύστημα βοηθάει για 3.5 stop. Από όσα κυκλοφορούν στο διαδίκτυο αυτό το νούμερο είναι μάλλον και το σωστό...  thumbs up

Επιπλέον όσοι ήδη αγόρασαν την κάμερα και την τέσταραν παρατήρησαν πιο γρήγορο AF σε δύσκολες φωτιστικές συνθήκες.

Σε ότι αφορά τις βελτιώσεις που δεν χωράν αμφισβήτηση είναι η προσθήκη της ένδειξης ISO στο viewfinder και η δυνατότητα χρήσης του SR ακόμα και με τους παλιούς Manual φακούς της εταιρίας (υπενθυμίζω πως τα ψηφιακά σώματα της Pentax μπορούν να χρησιμοποιήσουν ακόμα και τους manual φακούς αλλά και τους φακούς μεσαίου φορμά με ειδικό αντάπτορα). Για την χρήση του SR η κάμερα δίνει την δυνατότητα στον χρήστη να εισάγει το εστιακό μήκος του φακού και από εκεί και πέρα αναλαμβάνει αυτή τα υπόλοιπα...

Τέλος θετικά είναι και τα σχόλια των χρηστών για την οθόνη η οποία είναι πολύ μεγαλύτερη από την αντίστοιχη της *ist Ds για παράδειγμα και μάλιστα δίνει την δυνατότητα θέασης υπό γωνία και με έντονο φωτισμό περιβάλλοντος.

Από τα αρνητικά σε σχέση με την *ist Ds θα έλεγα το σχετικά μικρότερο viewfinder μιας και η κάμερα χρησιμοποιεί pentamirror αντί pentaprism αλλά δεν παύει να έχει ένα από τα μεγαλύτερα και φωτεινότερα viewfinder της κατηγορίας.

Χρήστος
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Αύγουστος 2006, 22:06:05 από keletron » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (3):
iNSighT
Genetic Engineering
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 15 Αύγουστος 2006, 22:07:07 »

Δύο χρήσιμα reviews:

http://www.ephotozine.com/equipment/tests/testdetail.cfm?test_id=466
http://www.engadget.com/2006/07/29/pentax-k100d-dslr-reviewed/
Καταγράφηκε

cakrit
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 16 Αύγουστος 2006, 13:43:55 »

Αφού είδα τα χαρακτηριστηκά είπα να ρίξω μια ματιά για τιμές μόνο για σώμα καθώς έχω τους φακούς από την παλιά μου ricoh..
665 € μόνο το σώμα για την 100D όταν με 620 μπορώ να πάρω την D50 με τον φακό..... κρίνοντας και από το αγοραστικό ενδιαφέρον νομίζω οτι και η μεταπωλητική της αξία θα είναι κατά πολύ μικρότερη από την d50..
Δεν μπορώ να πω οτι δεν μου άρεσε το antishake συστημα, αλλά δύσκολα νομίζω οτι θα χτυπηθεί με πιο καταξιομένα ονόματα, όταν ιδίως η τιμή δεν έχει μεγάλη διαφορά.
Μακάρι να κάνω λάθος.. γιατί όσο πιο πολλοί παίκτες στο παιχνίδι τόσο μεγαλύτερο κέρδος για τον τελικό καταναλωτή.
Καταγράφηκε
gpseven
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 17 Αύγουστος 2006, 22:22:27 »

Παράθεση
Δυστυχώς κανένας «σοβαρός» reviewer (είναι να αναρωτιέται κανείς) δεν έχει τεστάρει ακόμα την μηχανή και όλες οι αναφορές προέρχονται από χρήστες.

Εμ, σιγά μην ασχοληθούν...  Τους έχει δώσει καμμιά διαφήμηση, ή κάποιου είδους υποστηριξη η PENTAX? Mπα...
Εκεί που τρώνε μόνο...

Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
cakrit
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 18 Αύγουστος 2006, 07:23:49 »

Φίλε Gio,
όπως είπα και παραπάνω, μακάρι να πάει η pentax πολύ πολύ καλύτερα από όσο και η ίδια περίμενε. Πίεση σημαντικής μείωσης πωλήσεων σε μία κατηγορία θα οδηγούσε τους "μεγάλους" σε κινήσεις πανικού με αποτέλεσμα την μείωση τιμών στην κατηγορία, ή την πτώση πιο μεγάλων μηχανών σε αυτή την κατηγορία τιμής, είτε τέλος στην ανακοίνωση νέων μηχανών με παρόμοιες δυνατότητες σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Πραγματικά πάντως σε θαυμάζω για το πάθος με το οποίο υποστηρίζεις την Pentax.. μου θυμίζεις εμένα με τους AMD πριν καμιά 10ετία και κάτι που όλοι οι γνωστοί έλεγαν... Pentium και εγώ amd... εγω δικαιώθηκα (κοντράρονται στα ίσια πλέον) μακάρι να δικαιωθείς και εσύ.
Φιλικά
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 ... 16 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: