Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
26 Μάρτιος 2017, 10:19:52

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Ανακοινώσεις (Συντονιστής: Dr_Michael)

Σελίδες: [1] 2 3 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: DPGR Vortal - CMS  (Αναγνώστηκε 15244 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« στις: 05 Μάρτιος 2003, 22:25:28 »

Το DPGR πλέον είναι vortal δηλαδή το αντίστοιχο του portal αλλά με εξειδικευμένο και όχι γενικό περιεχόμενο. Πλέον η συντήρησή του θα είναι πολύ πιο αυτόματη και ευέλικτη και θα προστίθενται πολλές νέες σελίδες (εκτός του forum) με σκοπό τον εμπλουτισμό της ύλης του. Απολαύστε το: www.dpgr.gr
Είναι ακόμα σε φάση δοκιμής και θα εκτιμούσα τα σχόλιά σας και παρατηρήσεις σας. Ευχαριστώ όσους στηρίζουν την πρώτη Ελληνική προσπάθεια στο χώρο της ψηφιακής (και όχι μόνο) φωτογραφίας.
Καταγράφηκε

Κατερίνα
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 05 Μάρτιος 2003, 22:42:19 »

Ειναι πολύ ευχαριστο το νεο αυτο. Ειναι πραγματι αληθεια πως το Ελληνικο διαδίκτυο χρειάζεται τετοιες κινησεις Μιχαλη. Ειναι αξιέπαινες οι προσπαθειες που κανεις καθως και οι κινησεις σου. Συνεχισε δυναμικα Μιχαλη και οσο για βοηθεια ξερεις....

« Τελευταία τροποποίηση: 05 Μάρτιος 2003, 22:46:09 από Κατερίνα » Καταγράφηκε

Μ η  β ε β η λ ώ ν ε τ ε  τ ι ς  Τ έ χ ν ε ς
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 05 Μάρτιος 2003, 22:45:52 »

προσπαθησα να μπω στο link αλλα δεν τα καταφερα .... κανω και λαθος ;

Ποιο link; Το www.dpgr.gr ; Δεν δουλεύει ή δείχνει την παλιά σελίδα; Αν δείχνει την παλιά, απλά πάτα Ctrl+F5  Cool
Καταγράφηκε

Κατερίνα
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 05 Μάρτιος 2003, 22:52:27 »

Παράθεση
Ποιο link; Το www.dpgr.gr ; Δεν δουλεύει ή δείχνει την παλιά σελίδα; Αν δείχνει την παλιά, απλά πάτα Ctrl+F5  Cool

Το εκανα ηδη γιατρε μου. Στις πεντε πρωτες φορες που προσπαθησα με εβγαλε σε απαγορευμενη περιοχη αλλα μετα απο κοπο και μοχθο καταφερα και μπηκα  Tongue

Ξεκινα λοιπον το ταξιδι μου σε ενα "διαφορετικο" κοσμο απ'ο,τι βλεπω....εννοειται οτι θα σχολιασω και θα βοηθησω με παρατηρησεις...Μπραβο παντως για το αρχικο layout. Δειχνει εν πρωτοις πως ακολουθουν πολλες πληροφορίες για εκεινον που θα συνεχισει την πλοηγηση του. Ειμαι περηφανη για την προσπαθεια που κανεις.  Wink
Καταγράφηκε

Μ η  β ε β η λ ώ ν ε τ ε  τ ι ς  Τ έ χ ν ε ς
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 05 Μάρτιος 2003, 23:01:52 »

Ειμαι περηφανη για την προσπαθεια που κανεις.  Wink

Και εγώ είμαι περήφανος για τα μέλη της Κοινότητας DPGR.
Καταγράφηκε

kakofonixx
*
Αποσυνδεδεμένος

When Dream And Day Unite...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 05 Μάρτιος 2003, 23:02:44 »

μπραβο φιλε Μιχαλη! ολα αυτα δειχνουν οτι εισαι αξιος και παλευεις να καταφερεις αυτα που σε γεμιζουν Cheesy
προχωρα και ολοι εμεις θα στηριζουμε και εσενα αλλα και το site μας!
Καταγράφηκε
sfr (Στέλιος)
Μαθητευόμενος Φωτογράφος
Αποσυνδεδεμένος

Πολλές και διάφορες μηχανές, με τα χρόνια...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 05 Μάρτιος 2003, 23:28:44 »

Μιχάλη εύγε!  Cheesy  
Εξήγησέ μου όμως (ίσως και άλλοι να μην γνωρίζουν), τί επιπτώσεις έχει αυτή η αλλαγή? Μόνο τιμητική είναι και ποιος το αποφασίζει? Αν δλδ. ανοίξω εγώ αύριο ένα site π.χ. για παπούτσια ή για δίσκους μουσικής, και το ανακηρύξω σε vortal, πρέπει να το εγκρίνει κάποια επιτροπή?
Στο κάτω μέρος των μηνυμάτων σου γράφεις για τη "διαδικασία μετατροπής" και αναφέρεται ένα ποσοστό, τί σημαίνει αυτό? Ίσως να έχουν αναφερθεί όλα αυτά κάπου αλλού, αλλά δεν έχω δει τίποτα σχετικό ...
Καταγράφηκε
gf
conservator tempores acti
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 05 Μάρτιος 2003, 23:41:56 »

Ο ορισμός του vortal στην Webopedia.... Vertical Industry Portal.
Πρέπει να πω ότι είναι από τους νεολογισμούς που ακούγονται λίγο κακόηχα στ' αυτιά μου. Lips Sealed
Καταγράφηκε

DX: D3300, 10-24 f/3.5-4.5, 35 f/1.8, 18-200 f3.5-5.6 VR
FX: Df, 16-35 f/4 VR, 50 f/1.4G,  105 f/2.8 micro AF D, 70-300 f/4.5-5.6 VR, 28-200  f/3.5-5.6G
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 05 Μάρτιος 2003, 23:53:29 »

Μιχάλη εύγε!  Cheesy  
Εξήγησέ μου όμως (ίσως και άλλοι να μην γνωρίζουν), τί επιπτώσεις έχει αυτή η αλλαγή? Μόνο τιμητική είναι και ποιος το αποφασίζει? Αν δλδ. ανοίξω εγώ αύριο ένα site π.χ. για παπούτσια ή για δίσκους μουσικής, και το ανακηρύξω σε vortal, πρέπει να το εγκρίνει κάποια επιτροπή?
Στο κάτω μέρος των μηνυμάτων σου γράφεις για τη "διαδικασία μετατροπής" και αναφέρεται ένα ποσοστό, τί σημαίνει αυτό? Ίσως να έχουν αναφερθεί όλα αυτά κάπου αλλού, αλλά δεν έχω δει τίποτα σχετικό ...

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω ένα ένα αφού πρώτα σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια. Το DPGR όταν ξεκίνησε ήταν μόνο ένα forum! Έπειτα δημιουργήθηκε μια αρχική σελίδα ως πύλη εισόδου στο forum. Για αυτό και το "σλόγκαν" του DPGR, είναι το Virtual Community. Πρόκειται δηλαδή για μια κοινότητα με κοινό ενδιαφέρον την ψηφιακή φωτογραφία. Την δημιουργία αρχικής σελίδας (στατικής), ακολούθησε η δημιουργία και άλλων περιφερειακών σελιδών όπως τα άρθρα μας, οι κριτικές για φωτογραφικές μηχανές, η φωτογραφία της εβδομάδας κλπ. Όλα αυτά όμως ήταν στατικές σελίδες html πολύ δύσκολο να δομηθούν και οργανωθούν αλλά κυρίως συντηρηθούν. Οι προγραμματιστές θα καταλαβαίνουν τι εννοώ. Έτσι λοιπόν αποφάσισα όλο το περιεχόμενο του DPGR (δεν αναφέρομαι στο forum αλλά στα υπόλοιπα) αντί να βρίσκεται σε στατικές σελίδες html, να δομηθεί μέσα σε βάση δεδομένων και δυναμικές σελίδες με το ίδιο layout να αναλαμβάνουν να εμφανίσουν το περιεχόμενο. Αυτό μου προσφέρει μεγάλη ευκολία στη συντήρηση των ήδη υπάρχουσων σελιδών και τρομερή ευελιξία. Πχ αν ήθελα να αλλάξω μια ημ/νία ή ένα link στο footer θα έπρεπε σε κάθε σελίδα να κάνω την αλλαγή. Πλέον θα την κάνω μόνο σε μια πρότυπη και θα εμφανίζεται σε όλες. Έτσι πλέον θα εμπλουτιστούν πολύ τα άρθρα και θα προστεθούν σιγά σιγά και νέες αρκετές σελίδες που πριν δεν είχα την ευκαιρία να το κάνω γιατί θα μεγάλωνε τρομαχτικά το εύρος συντήρησης.
Βέβαια στον τελικό χρήστη όλα αυτά ίσως να μην είναι σημαντικά ή εμφανή αλλά είμαι σίγουρος ότι πλέον θα δείτε πολύ περισσότερο υλικό πλην του forum και αυτό θα σας ικανοποιήσει. Υπομονή και όλα θα γίνουν με τη στήριξή σας.  Wink
Να έρθω λίγο και στα περί vortal/portal και τι ονομάζεται vortal. Φαντάζομαι όλοι θα έχουμε ακούσει τη λέξη portal! Portal είναι ένα πολύ μεγάλο site με πολλές πολλές σελίδες που όπως εξήγησα το περιεχόμενό τους βρίσκεται δομημένο μέσα σε βάση δεδομένων. Τα portal είναι sites γενικού ενδιαφέροντος πχ www.pathfinder.gr
Τα vortal είναι sites ειδικού ενδιαφέροντος και συγκεκριμένα το dpgr είναι πλέον vortal φωτογραφίας. Το πρώτο Ελληνικό! Δεν είναι θέμα πρεστίζ ή τιμής. Είναι θέμα καθαρά τεχνικό (προγραμματιστικό) και λύνει τα χέρια στον διαχειριστή αφού του επιτρέπει τη μεγάλη αύξηση του περιεχομένου χωρίς το φόβο της δύσκολης πλέον διαχείρισης και συντήρησης. Πλέον δηλαδή όλος ο χρόνος θα σπαταλείται σε προσθήκη νέου περιεχομένου! Η υπογραφή μου απλά δείχνει το status δηλαδή πόσο πολύ έχει προχωρήσει η διαδικασία. Ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως αλλά τουλάχιστον είναι λειτουργικό!
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Μάρτιος 2003, 23:59:36 από Dr_Michael » Καταγράφηκε

Dead_Poet
Wandering Spirit
Αποσυνδεδεμένος

Η ιδεοφοβία βλάπτει σοβαρά την Τέχνη!

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 06 Μάρτιος 2003, 09:44:24 »

Εύγε κι από μένα, για την εξαίρετη προσπάθεια, η οποία όπως βλέπω βρίσκεται ακόμα στο 80% της ολοκλήρωσής της! (Φανταστείτε δηλαδή πόσο πιο καλό θα είναι το αποτέλεσμα όταν ολοκληρωθεί!) Ελπίζω ότι θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε όλοι, με τις μικρές μας δυνάμεις, καθείς από το μετερίζι του, να συμβάλλουμε στην παγίωση του DPGR ως της πιο έγκυρης πηγής γνώσεων, της πιο ζωντανής κοινότητας συζητήσεων στον ελλαδικό χώρο.

Smiley
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Μάρτιος 2003, 14:11:53 από Dead_Poet » Καταγράφηκε

Θρέψε φίδι το χειμώνα, να σε φάει το καλοκαίρι...
(Ελληνική παροιμία)

Το άλμπουμ μου είναι εδώ, ενωμένο, δυνατό!
unforgiven
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Είναι ντροπή του DPGR να με έχει μέλος!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 06 Μάρτιος 2003, 10:05:48 »

Εύγε! Smiley
Και εις ανώτερα! Smiley
Καταγράφηκε

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα...
Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
leas
**
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic Leica

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 06 Μάρτιος 2003, 10:31:22 »

Συγχαρητήρια Μιχάλη και καλή αρχή στο νέο Vortal. Και πιστεύω ότι με τον καιρό θα εμπλουτιστεί πολύ περισσότερο. Ελπίζω μόνο να μην έχει πρόβλημα χώρου στο ValueHost Smiley
Καταγράφηκε
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 06 Μάρτιος 2003, 11:21:55 »

Ελπίζω μόνο να μην έχει πρόβλημα χώρου στο ValueHost Smiley

Όσο πληρώνουμε έχουμε!  Smiley
Καταγράφηκε

Μαφάλντα
*
Αποσυνδεδεμένος

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 06 Μάρτιος 2003, 15:20:58 »

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Κάθε μέρα γίνεται όλο και καλύτερο με περισσότερες εκπλήξεις!! Τί άλλο να ζητήσει κανείς; Smiley
Καταγράφηκε
Barba-Giannis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Θα ήταν ντροπή μου να μην αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 06 Μάρτιος 2003, 16:06:45 »

Παράθεση
Πλέον η συντήρησή του θα είναι πολύ πιο αυτόματη και ευέλικτη και θα προστίθενται πολλές νέες σελίδες (εκτός του forum) με σκοπό τον εμπλουτισμό της ύλης του.
Συμφωνώ και επαυξάνω!
Παράθεση
Ειναι αξιέπαινες οι προσπαθειες που κανεις καθως και οι κινησεις σου.
Συμφωνώ και επαυξάνω!
Παράθεση
Μπραβο παντως για το αρχικο layout. Δειχνει εν πρωτοις πως ακολουθουν πολλες πληροφορίες για εκεινον που θα συνεχισει την πλοηγηση του.
Συμφωνώ και επαυξάνω!
Παράθεση
Μπραβο φιλε Μιχαλη! ολα αυτα δειχνουν οτι εισαι αξιος και παλευεις να καταφερεις αυτα που σε γεμιζουν. Προχωρα και ολοι εμεις θα στηριζουμε και εσενα αλλα και το site μας!
Συμφωνώ και επαυξάνω!
Παράθεση
Vertical Industry Portal. Πρέπει να πω ότι είναι από τους νεολογισμούς που ακούγονται λίγο κακόηχα στ' αυτιά μου.
Συμφωνώ και επαυξάνω!
Παράθεση
Βέβαια στον τελικό χρήστη όλα αυτά ίσως να μην είναι σημαντικά ή εμφανή αλλά είμαι σίγουρος ότι πλέον θα δείτε πολύ περισσότερο υλικό πλην του forum και αυτό θα σας ικανοποιήσει. Υπομονή και όλα θα γίνουν με τη στήριξή σας.
Συμφωνώ και επαυξάνω!
Παράθεση
Εύγε!
Και εις ανώτερα!
Συμφωνώ και επαυξάνω!
Παράθεση
Dr_Michael
Συμφωνώ και επαυξάνω!

« Τελευταία τροποποίηση: 06 Μάρτιος 2003, 16:35:28 από Barba_Giannis » Καταγράφηκε

H ΔΕΗ σάς εύχεται καλές διακοπές...!

«...Ισως ακούγεται ως αφορισμός, και όμως: Μπροστά σε τόση γνώση χάθηκε η έμπνευση. Ενώ η γνώση είναι απολύτως απαραίτητη, συγχρόνως, όσα περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο ελέγχουμε και δαμάζουμε τη φαντασία μας.» Χριστίνα Kallas-Καλογεροπούλου.

«Από τη στιγμή που βρεθείς στον σωστό δρόμο και προχωρήσεις, θα συνειδητοποιήσεις ότι θα μαθαίνεις σ΄όλη σου τη ζωή. Όσον αφορά αυτό δεν υπάρχει τέλος. Τη στιγμή που ένας (καλλιτέχνης) πιστέψει ότι τα ξέρει όλα, πρέπει να σταματήσει να δουλεύει, γιατί από εκείνη τη στιγμή θα αρχίσει να επαναλαμβάνεται.» Frank Daniel.
Σελίδες: [1] 2 3 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: