Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
28 Δεκέμβριος 2014, 15:09:13

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Δημοσκοπήσεις (Συντονιστής: Dr_Michael)

Ψηφοφορία
Chart.
Chart.
Σε τί φορμά φωτογραφίζετε με την ψηφιακή σας;
JPEG - 206 (48%)
TIFF - 5 (1%)
RAW - 211 (50%)
Ψήφισαν: 412

Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 21 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Ψηφιακή Φωτογραφία: jpeg, TIFF ή Raw  (Αναγνώστηκε 43969 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Χάρης
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

O tempora, o mores

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #60 στις: 04 Μάρτιος 2005, 22:50:57 »

Η πληροφορία που αποκαλύπτεται είναι παραπάνω από εντυπωσιακή!! Τα σπίτια βέβαια είναι πολύ σκοτεινά, αλλά με την τεχνική που μας έχει παρουσιάσει ο Μάνος, πήρα το αποτέλεσμα της φωτό στα δεξιά!

Wink

Νίκο φαντάζομαι πως δεν έκανες "ένθεση" στην φωτογραφία, καθώς έτσι τα επιχειρήματα υπέρ του RAW πάνε περίπατο. Φαντάζομαι πως αυτό που εννοείς, είναι πως έπαιξες με το exposure compensation του ουρανού και μόνο Roll Eyes
Καταγράφηκε

Όταν οι άνθρωποι θέλουν να καταλάβουν κινέζικα, σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν κινέζικα. Γιατί ποτέ δεν σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν ζωγραφική φωτογραφία; Pablo Picasso

|  raw.gr  |  mind company  |  visual poetry
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...
KAndreas
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #61 στις: 04 Μάρτιος 2005, 22:55:09 »

Πραγματικά εντυπωσιακή η ανάκτηση αυτής της "καμμένης" πληροφορίας.

Θα είχε άραγε αποτέλεσμα αυτή η τεχνική εαν ξεκινούσες από ενα μοναδικό αρχείο jpeg;
Καταγράφηκε
jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #62 στις: 04 Μάρτιος 2005, 22:59:55 »

Η πληροφορία που αποκαλύπτεται είναι παραπάνω από εντυπωσιακή!! Τα σπίτια βέβαια είναι πολύ σκοτεινά, αλλά με την τεχνική που μας έχει παρουσιάσει ο Μάνος, πήρα το αποτέλεσμα της φωτό στα δεξιά!

Wink

Νίκο φαντάζομαι πως δεν έκανες "ένθεση" στην φωτογραφία, καθώς έτσι τα επιχειρήματα υπέρ του RAW πάνε περίπατο. Φαντάζομαι πως αυτό που εννοείς, είναι πως έπαιξες με το exposure compensation του ουρανού και μόνο Roll Eyes

Από το RAW έβγαλα [export] 2 εικόνες jpg.

Μία με την φωτομέτρηση κατά το κλικ και
άλλη μία με το πείραγμα του exposure compensation στο RAW συνολικά, για να αποκαλύψω πληροφορία στον ουρανό.

Το RAW δεν έχασε τίποτα... πάτησα το reset και επανήρθε την αρχική του (μετά το κλικ) μορφή.  

Smiley

Σκέψου το RAW σαν ένα "χώρο" όπου έχει την διπλάσια περίπου πληροφορία από όσο χωράει σε μία jpg, και απλά εμείς επιλέγουμε τί θα εμφανίσουμε από αυτό το εύρος κάθε φορά που κάνουμε export.

Ένθεση έκανα στις jpg μετά...
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Σεπτέμβριος 2005, 02:46:08 από jonick33 » Καταγράφηκε

jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #63 στις: 04 Μάρτιος 2005, 23:04:03 »

Πραγματικά εντυπωσιακή η ανάκτηση αυτής της "καμμένης" πληροφορίας.

Για αυτό "φωνάζουμε" μερικοί, σε όσους οι μηχανές μπορούν να τραβάνε RAW, να το επιλέγουν...

Καταγράφηκε

jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #64 στις: 04 Μάρτιος 2005, 23:47:39 »

Να συμπληρώσω στο παραπάνω, πως είχα κάνει σημειακή φωτομέτρηση στον ουρανό, με ένδειξη οριακά +2,  για να μην "κάψω" ακόμα και στο RAW τον ουρανό, αλλά άφησα ίσα ίσα κάποιες πληροφορίες στα φωτεινά! Στο μυαλό μου είχα βέβαια ότι θα μπορέσω να τον φέρω σε φυσιολογικά επίπεδα αργότερα.

Καταγράφηκε

JOHN OLE
Αποσυνδεδεμένος

CANON 5D MKII

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #65 στις: 08 Απρίλιος 2005, 09:19:09 »

Τώρα πια τραβάω μόνο σε RAW... thumbs up
Καταγράφηκε

Η προσωπική μου ιστοσελίδα: www.iandriopoulos.com
Το blog μου είναι: www.ioannisandriopoulos.com/blog

Οι φωτογραφίες μου βρίσκονται στο   johnole.dpgr.gr
Φωτογραφική λέσχη Πάτρας "Ηδύφως"
mimos
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #66 στις: 11 Απρίλιος 2005, 21:48:35 »

Πιο ειναι το καλυτερο προγραμμα για να επεξεργαστει κανεις RAW αρχεια (εγω εχω την D70) και σε ποια αναλυση jpeg ειναι καλυτερο να αποθηκευτουνε οι φωτο μετα; (για να μπορουμε να τυπωσουμε σε μεγαλα μεγεθη)
Καταγράφηκε

Hlias63
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #67 στις: 11 Απρίλιος 2005, 23:33:31 »

Επειδή κάθε εταιρεία χρησιμοποιεί δικό της φορμά RAW, στην προκειμένη περίπτωση της δικιάς σου D70 η Nikon χρησιμοποιεί αρχεία με extension NEF για τα δικά της RAW. Οπότε έχεις δύο επιλογές για πρόγραμμα επεξεργασίας RAW.
1. Το nikon capture
2. Αν  έχεις photoshop υπάρχει ένα plugin της Nikon για το photosop που μπορείς να ανοίγεις τα raw.

Εγώ προσωπικά προτιμώ το nikon capture.
Για να τυπώσεις σε μεγάλα μεγέθη καλύτερα αποθήκευε τις jpeg στην μεγαλύτερη ανάλυση και στην μικρότερη συμπίεση. Για την οθόνη μπορείς να αποθηκεύεις και με μεγαλύτερη συμπίεση για οικονομία χώρου. Αν και το κάθε πρόγραμμα συμπιέζει με διαφορετικό αλγόριθμο και υπάρχει περίπτωση να δεις και διαφορετικά αποτελέσματα.
Καταγράφηκε
Χρήστος Κ
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Good News Everyone!!!!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #68 στις: 25 Απρίλιος 2005, 03:47:08 »

Μια ερώτηση κι από μένα σχετικά με τα 2 δείγματα που αναφέρθηκα (αυτό με τις καρέκλες και με το κανάλι(Βενετία να υποθέσω?))..Αν αυτές οι φώτο έιχαν τραβηχτεί σε jpg δεν θα μπορόυσαν να καταλήξουν στη τελική τους μορφή όπως έγινε μετά πο επεξεργασία των RAW?
Καταγράφηκε

[]
giorgaros
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

"Πάντα να έχεις τον ήλιο από πίσω !"

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #69 στις: 25 Απρίλιος 2005, 10:36:03 »

Γενικά φίλε gonzalez52 πιστεύω ότι η ερώτησή σου καθώς και η γενικότερη συζήτηση εδώ έχει να κάνει με την ψηφιακή αποθήκευση. Στις μέρες μας είναι δυνατό ψηφιακά να μεγαλώσουμε ή να συρικνώσουμε μια πληροφορία με διάφορες τεχνικές/αλγόριθμους. Θα προσπαθήσω να δώσω ένα παράδειγμα. Ας υποθέσουμε ότι φωτογραφίζεις το φτερό ενός αυτοκινήτου με μεγάλη συμπίεση σε φορμά jpeg. Στην συνέχεια ας υποθέσουμε ότι μια περιοχή ενός εκατοστού την απεικονίζει με ένα κόκκινο pixel (είπαμε παράδειγμα, έτσι ?). Εάν εσύ στην συνέχεια θελήσεις να το μεγενθύνεις (το ένα pixel να μετατραπεί σε έξι) το πιο πιθανό είναι ο αλγόριθμος να δημιουργήσει πέντε ακόμη κόκκινα pixel γύρω από το ήδη υπάρχων. Αν όμως το αρχικό σου pixel ήταν επάνω σε μια όμορφη καμπύλη του μετάλου που γυάλιζε πάνω της ο ήλιος, εσύ θα πάρεις ένα κομάτι λαμαρίνα.
  Με το παράδειγμα αυτό θέλω χονδροειδώς να πω ότι είναι απείρως πιο δύσκολο να δημιουργήσεις πληροφορία όταν δεν την έχεις. Τώρα για τις δυνατότητες επεξεργασίας που θα έχεις μετά την λήψη πρέπει να κοιτάξεις και το software  που σου έχουν δώσει (εγώ είμαι ευχαριστημένος με το δικό μου).  Σίγουρα θα έχεις επιπτώσεις στον αποθηκευτικό χώρο και στην ταχύτητα, όμως ΑΝ είσαι ερασιτέχνης νομίζω ότι δεν είναι ο στόχος σου να παράγεις αποδεκτά αποτελέσματα γρήγορα και φθηνά (δεν έχω διάθεση να θίξω την δουλειά κανενός, και εγώ το ίδιο θα έκανα αν δεν είχα την πολυτέλεια να είμαι ερασιτέχνης και "άνετος"). Για να συνεχίζω να κάνω τον σοφό, ουκ το ευ εν τω πολύ ! Grin Grin
Καταγράφηκε

Μεταξύ άλλων διαθέτω : Μία Χ100 που την κάνω τρελό κέφι και μια ντίζα που μου έστειλε ο Χάρης...
linalovelina
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #70 στις: 07 Μάιος 2005, 11:54:36 »

jpeg μέχρι τώρα τουλάχιστον.
Καταγράφηκε

προσωπική ιστοσελίδα www.photopic.gr        

"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, πως θα γενούνε τα σκοτάδια φως;"

Ναζίμ Χικμέτ
Hlias63
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #71 στις: 07 Μάιος 2005, 19:18:12 »

jpeg μέχρι τώρα τουλάχιστον.

Αν έχεις τη δυνατότητα αποθήκευε σε raw. Για μένα το καλύτερο απ' όλα είναι να υπάρχουν backup raw σε cd ή dvd ώστε να υπάρχει η δυνατότητα μελλοντικής επεξεργασίας ή καλής εκτύπωσης. Και στον σκληρό δίσκο να μετατραπούν και να υπάρχουν σε jpeg για οικονομία χώρου, αφού στην οθόνη φαίνονται πολύ καλά και δεν βλέπεις μεγάλες διαφορές απο τις raw.
Καταγράφηκε
y_lianos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #72 στις: 20 Μάιος 2005, 13:13:12 »

To RAW τελικά προσφέρει μεγαλύτερο δυναμικό εύρος γιατί έχει 12 bits για κάθε κανάλι αντί τα 8 του jpeg. Οταν όμως μετατρέπεις από RAW σε jpeg δε θα χάσεις τελικά αυτή την έξτρα πληροφορία; (το να μετατρέψεις τις φωτογραφίες μετά σε jpeg είναι αναπόφευκτο, για γρήγορη επισκόπηση - το RAW κάνει πολλή ώρα να φορτώσει)

Επίσης για εκτύπωση σε  εκτυπωτή στο σπίτι, ποιο format είναι ιδανικό για μετατροπή από RAW;  
Καταγράφηκε

giorgaros
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

"Πάντα να έχεις τον ήλιο από πίσω !"

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #73 στις: 20 Μάιος 2005, 15:30:40 »

Φίλε μου y_lianos αν τελικά  πρέπει να μετατρέψεις την εικόνα σου σε jpg (πχ για να την ανεβάσεις στο dpgr) θα χάσεις μοιραία την extra πληροφορία. Το θέμα όμως είναι ότι θα το κάνεις αφού την έχεις επεξεργαστεί σε raw και την έχεις εκμεταλευτεί !
Καταγράφηκε

Μεταξύ άλλων διαθέτω : Μία Χ100 που την κάνω τρελό κέφι και μια ντίζα που μου έστειλε ο Χάρης...
y_lianos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #74 στις: 20 Μάιος 2005, 20:40:09 »

Αυτό που τελικά διάβασα σε ένα site στο ιντερνετ (συγκεκριμένα στο www.kenrockwell.com) είναι ότι αυτό τελικά γίνεται και με το jpeg της μηχανής. Χρησιμοποιεί τα 12 bit του RAW και απο εκεί μετατρέπει σε jpeg, οπότε εκμεταλλεύεσαι το δυναμικό εύρος που προσφέρει το RAW - απλώς η μετατροπή και συμπίεση γίνεται στη μηχανή και όχι στον υπολογιστή. Μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό κάποιος;
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Μάιος 2005, 20:48:07 από y_lianos » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 21 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: